Razrabotki

План-конспект по Изобразително изкуство. Тема: В царството на реалното и въображаемото - Илюстрация на приказка с фантастичен сюжет. 1 клас

Продажна цена Цена €10,00 Редовна цена Единична цена  per 

С включен данък.

План-конспект по Изобразително изкуство за 1 клас - 9 страници + илюстрации 

Тема: В царството на реалното и въображаемото - Илюстрация на приказка с фантастичен сюжет".

Образователно ядро: Художествено пресъздаване

Цели на урока :

  • Разбиране на връзката между реални и фантастични образи и тяхното съчетаване за получаване на фантастични същества.
  • Изразяване на умения за илюстриране на фантастични образи и ситуации от позната приказка и изобразяването им в една рисунка или в серия от рисунки;
  • Изграждане на умения за създаване на илюстрации на фантазни образи и ситуации чрез комбиниране на части от различни обекти и материали;
  • Изграждане на умения у учениците да разбират основните връзки между обект и среда във фантазна ситуация;
  • Разбиране на връзката между материали и техники;
  • Комуникация с връстниците в процеса на съвместната изобразителна дейност и при обсъждане на получените резултати;

Образователни задачи:

  • Илюстриране по избор на епизод или любим герой от познатата приказка;
  • Изобразяване по фантастичен начин герой от приказката;
  • Ученикът да съчетае по необичаен начин реалния с фантастичния образ от приказката.
  • Самостоятелно определяне на композиционното и цветовото решение на картината;
  • Използване на графични материали и техники;
  • Формиране на умение за предаване на характерните особености на героите от приказката;
  • Изобразително изграждане на обстановката, в която се извършва действието.

Задачи – образователни

  • Разширяване и конкретизиране на понятията, свързани с фантазните образи и начините за тяхното изграждане.

Задачи – практически

  • Изобразителни – да се илюстрира фантастично същество по избран герой от приказка.
  • Неизобразителни – да се разширят уменията за работа с темперни бои, акварелни бои и моливи за планиране на изобразителната дейност.

Задачи практически – изобразителни:

  • задължителни за всички:
  • да се илюстрира фантастично същество, което представлява съчетание между реален и фантастичен образ.

 

    Задачи – свободноизбираеми

  • всеки ученик индивидуално да създаде свой образ на фантастично и същество от позната приказка.
  • всеки ученик сам да избере най-подходящите цветове, с които да изобрази своята фантазия.

Дидактически материали, използвани в урока

  • дидактически табла
  • учебник по Изобразително изкуство за 1 клас

Място на провеждане на урока

  • в класната стая

Критерии и показатели за анализ на готовите рисунки

Цветово изграждане

  • Вид цветност – по избор
  • Брой цветове – не са поставени изисквания
  • Цветова хармония и колорит – фантастично същество да се подчертае преди всичко чрез цветовете

Форма на рисунката – илюстрация

Очаквани резултати – представи, умения, отношения.

Ученикът:

  • Има изградена представа за особеностите на детската илюстрация.
  • Умее да пресъздава фантазни образи и епизоди от позната приказка.
  • Изразява своето отношение към героите в нея чрез подходящо използване на цветовете и детайлите в рисунката.
  • Изразява емоционално-оценъчно отношение към изобразителната дейност.
  • Изпитва удовлетворение от собственото си положение.

Въпроси и задачи:

Илюстрирайте любимия си герои или епизод от приказката „Котаракът чизми“ по фантастичен начин.

Основни дейности:

  • Емоционално отношение към приказката.
  • Изобразителна дейност по памет и въображение.
  • Илюстративно рисуване

Ключови понятия:

Илюстрация

Необходими материали:

Акварелни и темперни бой или моливи.

 

Предварителна подготовка на учителя:

Подготовка на дидактични материали:  мултимедия или илюстрации за онагледяване на приказката „Котаракът в чизми“, подходящ музикален фон - народна музика и т.н.

 

Предварителна подготовка на учениците:

  • Учителят разказва или прочита приказката на учениците.
  • Да бъдат предварително запознати със значението на непознатите думи в приказката.

 

Уводна част – до 5 мин.

Проверка на готовността и задачи за домашна работа (ако са били поставени такива).

Съобщаване на темата.

 - Ученици следващият час ще работим върху умението ни да правим илюстрация по позната детска приказка, но илюстрация да се представи по фантастичен начин.

 

Основна част – 15 мин.

Ход на урока:.....................