План-конспект по Изобразително изкуство. Тема: Пролетен пейзаж с апликация. Подтема: Пролетни празници. за 3 клас
Продажна цена
Цена
30.00 лв
Редовна цена
Единична цена
per
План-конспект на урок по Изобразително изкуство за 3 клас - 12 страници + илюстрации
Тема: „Пролетен пейзаж - апликация“
Подтема: „Пролетни празници“
Клас: урок по изобразително изкуство за 3 клас.
Цели на урока:
- Усвояване на познания относно българските фолклорни традиции и празници;
- Учениците да познават и да прилагат изобразителни техники за апликиране, конструиране и рисуване;
- Усвояване на знания и умения за създаване на образи по наблюдение, памет и въображение;
- Усъвършенстване на уменията за работа с различни материали;
- Развитие на творческите способности на децата;
- Развитие и усъвършенстване на умения за изразяване чрез образи на собствени впечатления, чувства и отношение към възприеманите обекти и явления от заобикалящата среда;
Задачи – образователни:
- Познания за апликацията като вид изкуство;
- Развитие на зрителните възприятия, представи и въображение чрез индивидуална творческа изява на учениците.
Задачи- практически:
- Изобразителни - учениците да създадат апликация на тема „Пролетен пейзаж“;
- Неизобразителни - учениците да изберат материалите за създаването на апликацията;
Задачи практически
- задължителни за всички- всички ученици да изработят апликация на тема „Пролетен пейзаж“.
Задачи изобразителни
- поддържане на постоянен интерес към изобразителната дейност.
- изграждане на естетическа култура и художествена информираност.
- изграждане на естетическа оценка като цяло за изкуството и естетическа самооценка за справяне със задачата.
- формиране на художествен вкус.
- да бъде осъзната художествената значимост на изобразителното изкуство
- формиране на естетическо отношение към произведенията на изкуството
- участие в много конкурси за детска рисунка и т.н.
Задачи свободноизбираеми
- Учениците сами избират как да оформят листа
- Учениците сами избират как да представят идеята си за апликация на пролетен пейзаж
Форма на изобразителна дейност
- по натура
- по представа
- по впечатления
Материали и техники, използвани в практическата дейност.
- Блок № 4;
- Картон;
- Цветни хартии;
- Моливи;
- Флумастери или пастели;
- Ножица; лепило.
Вид изобразителна дейност:
- Проектиране
- Рисуване по натура
- Аналитична рисунка
- Синтетична рисунка
Дидактически материали, използвани в урока:
- Оригинални рисунки
- Репродукции
- Дидактически табла
Място за провеждане на урока
В класната стая
Критерии и показатели за анализ на готовите рисунки
Цветово изграждане
Показатели:
- Плоскостно – декоративна рисунка
- Обемно- пространствена рисунка
- Декоративна форма в рисунката
Изразни средства на рисунката, според вида изобразително изкуство - апликация
Материали и техники, използвани в рисунката
Показатели:
Предимно бял блоков лист, цветна хартия, моливи, флумастери или пастели.
Композиционно изграждане
Показатели:
-Вид композиция :
- Статична композиция
Проява на въображение
Показатели:
- Проява на въображение по отношение на цветово изграждане, форма, изразни средства, брой елементи в апликацията, интересно композиционно решение и др.
Учениците са проявили голямо въображение. Постарали са се да представят пролетният пейзаж, така както те си го представят в своето въображение, като също така изработват чрез апликиране елементи от пролетта и свързаните с нея пролетни празници.
Очаквани резултати:
- Ученикът да развива по-задълбочени познания относно българските фолклорни традиции и празници;
- Познава и прилага изобразителни техники за апликиране, конструиране и рисуване;
- Участва в творческа екипна работа;
- Развива инициативност, креативност и новаторство чрез участие в проектни дейности.
ХОД НА УРОКА:....................
Използвана литература:
1) Изобразително изкуство за трети клас – Лиляна Дворянова, Любен Витанов, Орлин Дворянов. изд. Рива, София. 2018
2) Книга за учителя по изобразително изкуства за 3 клас - Лиляна Дворянова, Любен Витанов, Орлин Дворянов. изд. Рива, София. 2018