Razrabotki

План-конспект по Изобразително изкуство. Тема: Илюстрация на приказката „Тримата братя и златната ябълка“ от Ангел Каралийчев. 2 клас

Продажна цена Цена €15,00 Редовна цена Единична цена  per 

С включен данък.

План-конспект по Изобразително изкуство – втори клас - 12 страници + илюстрации 

Издателство: „Просвета плюс“ 

На тема: Илюстрация на приказката

„Тримата братя и златната ябълка“ от Ангел Каралийчев

Цели на урока :

  • Учениците да се запознаят със същността и спецификата на комикса;
  • Развиване на зрителните представи и въображението на учениците чрез избиране на определени моменти от приказката и претворяването им в комикс.

Задачи – образователни:

  • Познания за комикса като вид изкуство;
  • Развитие на зрителните възприятия, представи и въображение чрез индивидуална творческа изява на учениците.

Задачи – практически:

  • изобразителни : учениците да създадат свой комикс по приказката „Тримата братя и златната ябълка“ от Ангел Каралийчев.
  • учениците да разграфят листа на сектори по техен избор
  • неизобразителни: учениците да изберат материалите за  създаването на комикса /цветни моливи, флумастери, акварелни      или темперни бои/.

Задачи практически - изобразителни

- задължителни за всички: всички ученици да нарисуват комикс по      

                приказката „Тримата братя и златната ябълка“ от Ангел Каралийчев.

Задачи – свободноизбираеми

- Учениците сами избират как да оформят листа в определени графи

- Учениците сами избират минимум две фигури /герои/, които ще се  

                  редуват в различни движения и моменти в определените графи.

Форма на изобразителна дейност :

  • по представа
  • по впечатления

Материали и техники, използвани в практическата дейност:

  • Блоков лист, формат А4;
  • Графитен молив, цветни моливи, флумастери, акварелни, темперни бои /по избор/.

Вид изобразителна дейност :

  • синтетична рисунка

Дидактически материали, използвани в урока:

- видео – техника;

- дидактическо табло.

Място за провеждане на урока :

  • в класната стая

Критерии и показатели за анализ на готовите рисунки:

Цветово изграждане

Показатели :

  • Вид цветност – цветовото изграждане да бъде с по – ярки цветове
  • Брой цветове – неограничен брой цветове
  • Цветова хармония и колорит – подходящо съчетаване на цветовете и да бъде включена линията в изграждането на комикса

Форма на рисунката

Показатели :

  • плоскостно –декоративна рисунка
  • синтетична форма в рисунката

Изразни средства на рисунката, според вида изобразително изкуство: живопис, графика, скулптура и декоративно -приложни изкуства:

Показатели:

  • графични изразни средства
  • живописни изразни средства

Материали и техники, използвани в рисунката

Показатели:

- Цветни моливи, флумастери, акварелни, темперни бои, блоков лист А4, графитен молив

Пространство в рисунката

Показатели:

  • Елементи на пространството по законите на линейната и въздушна перспектива

Композиционно изграждане на рисунката

Показатели:

  • Вид композиция: динамична композиция

Проява на въображение в рисунката

Показатели:

  • Проява на въображение по отношение на цветовото изграждане, форма, изразни средства, брой елементи в рисунката, инересно композиционно решение и др.

Очаквани резултати:

  • Познаване и назоваване на различни видове творби. Изобразителна дейност по впечатления.
  • Изразяване на емоционално отношение към разглежданите произведения.

Методически съвети:

  • Разгледайте и дискутирайте илюстрациите и рисунките в учебника.
  • Нека учениците опишат своите впечатления.
  • Темата е благоприятна за създаване на междупредметна връзка с български език и литература.

Необходими материали:

цветни моливи, пастели, флумастери, бои и др. по избор

ХОД НА УРОКА:....................