Razrabotki

План-конспект по Изобразително изкуство. Тема на урока: Проект за живописно пано „Мозайка“. 4 клас

Продажна цена Цена 40.00 лв Редовна цена Единична цена  per 

С включен данък.

План-конспект по изобразително изкуство за 4 клас - 12 страници 

Издателство „Просвета плюс“.

Тема на урока: Проект за живописно пано „Мозайка“

Тип на урока: За нови знания

Цели:

Водещата цел

  • Ученика да може да направи връзка между материала и техниката.
  • Необходимо е да му се даде възможност да експериментира с материали и техники.
  • Да проявява усет, чувство и въображение при работа с различни материали и техники.
  • Да може да познава и разкрива елементите на композицията като /цвят, ритъм, симетрия, композиционен център и др./

Основни задачи:

Образователни:

  • възможност за усъвършенстване знанията и уменията на учениците за изграждане на декоративна композиция чрез прилагане принципа на симетрия.

Практически:

  • създаван на живописно пано естествени материали.

Изобразителни:

Ученика:

  • Да може да познава техниката мозайка, да може симетрично да изгради рисунка, да умее да подрежда равномерно фигури около един център, да създава чувство за равновесие, а с повтарянето на фигурите и чувство за движение и ритъм.
  • Да формират усет за цветова хармония, цветови център и динамика на цветовете, линиите, обемите и петната.
  • Да могат да познават и използват изразните средства за видимото пресъздаване на цветове и форми.
  • Ученика да може да се запознае с ключови понятия по темата като – мозайка, равновесие, симетрия и център, да придобие знания на практическа основа.

 Не изобразителни:

  • Да се развият и обогатят знанията и уменията, концентрацията и логическото мислене на ученика.
  • Развиване на самоуправлението, естетическите и нравствените качества на личността.

Задачи практически изобразителни:

  • На учениците трябва да им бъдат обяснени особеностите на самата техника – мозайка, да се проведе беседа с тях – по въпроса „Къде са виждали мозайка“, да могат да опишат с думи това което им е направило впечатление.
  • Да се дискутират особеностите на различните видове декоративни композиции.
  • Да могат да разберат, че подреждането на елементите около един център – създава чувство за равновесие, а последователното редуване - за ритъм.

Задължителни за всички:

  • Да проектира, да рисува, да даде плод на въображението, да може реално да се изрази с помощта на цвят и форма, да доведе до завършен вид идеята си и да бъде доволен и удовлетворен от себе си, от собствените си възможности и резултати.

Свободно избираеми:

  • Свободно могат да изберат, конкретния образ който ще правят. Стига той да отговаря на темата.
  • Избор на цветова гама.
  • Големина на квадратчето, с което ще запълват пространството.

Форма на изобразителна дейност:

Тук всеки ученик има право сам да избере формата на изобразителната дейност. Може тя да бъде:

  • по натура /Като ползва учебника или друг нагледен материал/
  • по впечатления / да възпроизведе образ видян по-рано/
  • по асоциация/ ползвайки въображението си/

Материали и техники, използвани в практическата дейност:

  • Основа върху която ще се работи- размер А4 , ТВЪРД КАРТОН.
  • Ножица
  • течно лепило
  • квилинг ленти или гланцов блок или цветни хартиени листа
  • молив

Вид изобразителна дейност:

Проектиране чрез проектиране на образа

Дидактически материали, използвани в урока:

  • Основно нагледно средство - учебника и изображенията дадени в него
  • Истинска мозайка – изработена от керамични камъчета
  • Апликации на ученици наподобяващи техниката на мозайката от предходната учебна година.
  • Пояснения дадени на дъската –относно метода на изрязване и лепене.
  • Оригинални рисунки – на ученици от предходна година Репродукции – снимковия материал от учебника
  • Дидактически табла – с изображения на реални мозайки

Място за провеждане на урока:

-В класната стая - се провежда часа

Критерии и показатели за  анализ на готовите рисунки:

  • Основния критерии е симетрията в дадения урок

Цветово изграждане:  Също е от голямо значение

Показатели:

- Плоскостно – декоративна рисунка- придържаме се основно към този принцип на изграждане.

- Обемно- пространствена рисунка- няма да бъде грешка, в случай ако някой реши да изгради обемно

 - Декоративна форма в рисунката- е за предпочитане, за да бъде формата по опростена, по лесна за направа

- Стилизирана форма в рисунката-е основна

Изразни средства на рисунката, според вида изобразително изкуство:

  • Декоративно-приложни изкуства - Мозайката е вид живописна техника и спада към декоративното изкуство.

Материали и техники, използвани в рисунката:

  • Техниката на мозайката е една от тези интересни за ученика теми, при която – работят с повишен интерес и желание. Нагледния материал даден в учебника по изобразително изкуство за четвърти клас също е много хубав, учениците го ползват за основен източник за идея и ръководство, много често взаимстват от него и се придържат към насоките за работа, които дава.

 

Ход на урока:............................