Razrabotki

План-конспект по Изобразително изкуство. Тема: Релеф на фантастично същество с глина или пластилин. за 2 клас

Продажна цена Цена 30.00 лв Редовна цена Единична цена  per 

С включен данък.

План-конспект по Изобразително изкуство – за 2 клас- 16 страници + илюстрации

Тема: „Релеф на фантастично същество с глина или пластилин“

Тип на урока: урок за нови знания

 

 

Цели на урока:

  • Формиране на естетически усет и умения за работа с различни материали и техники.
  • Разбиране на връзката между реални и фантастични образи и тяхното съчетаване за получаване на фантастични същества.
  • Изразяване на емоционално отношение при възприемане на произведения на изобразителното изкуство съдържащи фантазни образи;
  • Изграждане на умения за създаване на реални и фантазни образи и ситуации чрез комбиниране на части от различни обекти и материали;
  • Използване на различни материали и техники за отпечатване на образи;
  • Изграждане на умения у учениците да разбират основните връзки между обект и среда във фантазна ситуация;
  • Разбиране на връзката между материали и техники;
  • Комуникация с връстниците в процеса на съвместната изобразителна дейност и при обсъждане на получените резултати;

 

Задачи на урока:

  • Ученикът да съчетае по необичаен начин реални образи.
  • Да създаде фантазен образ, като апликира часто от реални животни.
  • Създаване на релеф на фантастично същество, като съчетава човешки и животински форми.
  • Моделира релефно изображение на животни по показания начин от пластелин или глина.

 

 

Задачи – образователни

  • Разширяване и конкретизиране на понятията, свързани с фантазните образи и начините за тяхното изграждане.

Задачи – практически

  • Изобразителни – да се нарисува фантастично същество, като се съчетание между човек и птица.
  • Неизобразителни – да се разширят уменията за работа с темперни бои, планиране на изобразителната дейност

Задачи практически – изобразителни:

  • задължителни за всички:
  • да се нарисува фантастично същество, което представлява съчетание между човешки и животински форми.

 

    Задачи – свободноизбираеми

  • всеки ученик индивидуално да създаде свой образ на фантастично същество, съчетание между човек и птица или човек и някакво животно.
  • всеки ученик сам да избере най–подходящите цветове, с които да изобрази своята фантазия.

 

Форма на изобразителната дейност

  • по представа
  • по впечатление

Материали и техники, използвани в практическата дейност

  • Живописни материали –
  • Цветни моливи, пастели, флумастери, пластилин и др. по избор.
  • Техника – разредено и пастозно полагане на глината или пластилина

Вид изобразителна дейност

  • Отразяване на фантазния образ чрез моделиране

Дидактически материали, използвани в урока

  • дидактически табла
  • учебник по Изобразително изкуство за 2 клас

Място на провеждане на урока

  • в класната стая

Критерии и показатели за анализ на готовите рисунки

Цветово изграждане

  • Вид цветност – по избор
  • Брой цветове – не са поставени изисквания
  • Цветова хармония и колорит – фантастично същество да се подчертае преди всичко чрез релефна форма.

Форма на рисунката – релефна

Изразни средства на рисунката, според вида изобразително изкуство

  • пластилин
  • глина

Материали и техники, използвани в рисунката

  • за изработването на релеф на фантастично същество се използва глина или пластилин.

Пространство в рисунката

  • Учениците сами определят големината на релефното фантастично същество.

 Композиционно изграждане на рисунката

  • Композицията на рисунката е по избор на учениците

Проява на въображение в рисунката

  • Въображението на учениците трябва да се прояви при изграждане на фантазния образ и фантазната обстановка, чрез избора на цветовете, чрез нестандартния подход и при изграждането на релефната форма.

Дейности:

  • Познаване и усвояване на разнообразни материали и техники за моделиране.
  • Създаване на триизмерен пластичен образ. Запознаване със съответната терминология: сплескване, овалване, разточване, прищипване и вдлъбване.
  • Изобразителна дейност посредством моделиране.

Очаквани резултати

  • Създаване на фантастични образи чрез комбиниране и заместване на елементи от реални образи.
  • Изобразителна дейност чрез съчетаване, моделиране и апликиране на разнообразни материали за създаване на фантазни образи.
  • Осъществява изобразителна дейност чрез моделиране и конструиране.
  • Използва пособия за работа с дадени изобразителни материали.

Понятия

  • фантазен образ,
  • реален образ,
  • комбиниране и заместване на елементи.
  • релеф

 

ХОД НА УРОКА:..............

Използвана литература:

  • Учебник по Изобразително изкуство за 2 клас. Издателство „Просвета плюс“, 2017
  • Книга за учителя за 2 клас. Издателство „Просвета плюс“, 2017