Razrabotki

План-конспект по Изобразително изкуство. Тема: Украсени букви. Подтема: Оживелите буквички на собствено, бащино и фамилно име. 2 клас

Продажна цена Цена 40.00 лв Редовна цена Единична цена  per 

С включен данък.

План-конспект на урок по изобразително изкуство за 2 клас  - 17 страници 

/подробен план-конспект/ 

Издателство: Просвета плюс, 45-46 страница 

 

Тема на урока: Украсени букви

Подтема на урока: Оживелите буквички на собствено, бащино и фамилно име

Вид на урока: Урок по Изобразително изкуство

Тип на урока: урок за затвърдяване на новите знания и за обобщение

  1. Цели на урока:
    • Развиване на умения за изобразяване чрез използване на определени материали и техники.
    • Разбиране значението на словото и думите като основно средство за комуникация.
    • Осмисляне на преобразуването от образ през символ до буквен знак.
    • Да се запознаят с някои от основните знаци, използвани от обществото като за изобразяване на дейности.
    • Развиване на способности за изграждане на образи по асоциация.
    • Затвърдяване на умения за предаване и приемане на съобщения чрез изобразителните знаци във визуален диалог и в комуникативни ситуации, като се използват визуални и невизуални средства.
    • Формиране на представи за кодиране на словесна информация чрез съставяне на визуални знаци с различно предназначение, като се използват образи на съответни обекти.
    • Затвърдяване на уменията за ориентиране в разнообразието от визуални средства, като се откриват и осъществяват връзки на визуални и невизуални средства за комуникация.
  1. Задачи – образователни:

2.1 Формиране на нови знания свързани с изобразяване на визуални знаци с материали по избор. 

  1. Задачи – практически:

изобразителни – създаване на визуални знаци с разнообразни израни средства

- задължителни за всеки ученик;

3.1 Задачи  практически – изобразителни

задължителни за всички – всеки да избере вариант на изобразяване и оцветяване на първите букви от собствено, бащино и фамилното си име.

3.2 Задачи – свободноизбираеми

3.2.1-всеки ученик да се даде възможност да избере материалите, с който ще работи и да развива умения за комбиниране на изображения. 

  1. Форма на изобразителна дейност

- по асоциация

- по натура

  1. Материали и техники, използвани в практическата дейност:
  2. 1. Учебник по изобразително изкуство

5.2.  Снимки и илюстрации

5.3. Ножици.

5.4. Акварелни и темперни бои.

5.5. Флумастери.

5.6. Пастели.

5.7. Модели на букви. 

  1. Вид изобразителна дейност:

Проектиране

  1. Дидактически материали, използвани в урока:

7.1 Репродукция

7.2 Дидактически табла

7.3. Книгов материал

  1. Място за провеждане на урока

В класната стая

  1. Критерии и показатели за анализ на готовите рисунки

9.1 Цветово изграждане

Показатели:

Вид цветност

- Брой цветове

- Цветова хармония и колорит

  1. 2 Форма на рисунката

Показатели:

Плоскостна-декоративна рисунка

  1. 3 Изразни средства на рисунката, според вида изобразително изкуство: живопис, графика, скулптура и декоративно-приложни изкуства:

Показатели:

Графични изразни средства

- Декоративни изразни средства

9.4 Материали и техники, използвани в рисунката:

Показатели:

Видове материали и техники според различните изобразителни изкуства.

- Методическо табло.

- Книгов материал.

9.5 Пространство в рисунката

Показатели:

Елементи на пространството по законите на линейната и въздушна перспектива.

  1. 6 Композиционно изграждане на рисунката

Показатели:

Вид композиция

- Динамична композиция

- Статична композиция

9.7 Проява на въображение в рисунката

Показатели:

Проява на въображение по отношение на цветово изграждане, форма, изразни средства, брой елементи в рисунката, интересно композиционно решение и др.

  1. Понятия:
  • Букви
  • Думи
  • Знаци
  • Образи
  1. Очаквани резултати:
  • Ученикът познава основни видове визуални знаци и символи.
  • Различава основни елементи на визуалните знаци.
  • Различава и използва съвременни средства за визуална информация и комуникация.
  • Участва във визуален диалог, като усвоява графични особености на буквите и отношението знак-образ.
  1. Контекст и дейности: На ученика трябва да се даде възможност да развива умения за комбиниране на букви и знаци с друг вид изображения.

 

Ход на урока:.......................