Razrabotki

План-конспект по Конструиране и технологии. Тема: Мартеничка за ръчичка. за 1 възрастова група

Продажна цена Цена 30.00 лв Редовна цена Единична цена  per 

С включен данък.

План-конспект на занимание по Конструиране и технологии за първа възрастова група - 10 страници 

Образователно направление: Конструиране и технологии

Издателство: Моливко – Играя и зная, страница 23

Тема: „Мартеничка за ръчичка“

Ядро:

  • ОМСС
  • ОПС

Цели:                                                                                                                                  

  • Осъзнаване ролята на мартеницата като традиция на българския народ.
  • Овладяване на технологията за изработване на най-традиционния модел на мартеница.

Задачи:

  • Овладяване на техника за редуване на два вида материали (сламки и прежда), чрез промушване и завързване.
  • Формиране на умение за редуване на елементите по вид и цвят
  • Развиване на сръчност, съсредоточеност, точност и взаимопомощ.
  • Нанизване на разнородни елементи върху неустойчива.
  • Изпитване на емоционална удовлетвореност от крайният резултат.

Ключови идеи: Баба Марта, мартеница, бяла и червена прежда;

Необходими материали:

  • Пластмасови сламки, нарязани на малки тръбички
  • Въженце (мека връв)

Дидактични средства:

  • Готов образец на гривна

Принципи:

  • за нагледност
  • за достъпност
  • индивидуален подход

Методи:

  • наблюдение
  • обяснение
  • демонстрация
  • беседа

Знания:

  • разпознава друг вид материал – текстил;
  • комбинира материали – текстил и пластмаса;
  • разказва за изделието;
  • има впечатления и представи за пролетния празник.

Умения: промушва, ниже, връзва.

Отношение:

  • разказва лични преживявания,
  • очаква Баба Марта да върже мартенички.

Материали, инструменти, нагледни пособия:

  • сюжетна картина,
  • образец,
  • червено-бял усукан шнур,
  • маниста от пластмаса.

Образователна и техническа технология:

  • конструира, като комбинира текстилен материал и пластмаса;
  • възприема и разграничава частите на конструкцията;
  • усвоява умения да промушва ниже, връзва.

Технологична култура:

  • конструира изделието с голяма емоционалност;
  • спазва и се справя самостоятелно с технологичния процес;
  • повтаря, назовава техническите действия правилно.

Интеграция и перспектива:

  • Околен свят,
  • Български език,
  • Музика,
  • Игри.

 

Ход на ситуацията:........................