План-конспект по Околен свят. Тема: Бяло и червено. за 2 възрастова група
Продажна цена
Цена
€15,00
Редовна цена
Единична цена
per
Педагогическа ситуация по Околен свят за 2 възрастова група - 10 страници + илюстрации + снимка на ситуацията от познавателната книжка
Педагогическа ситуация
Възрастова група: II възрастова група (4–5 години)
Образователно направление: Околен свят
Тема: Бяло и червено
Източник: „Ръка за ръка“, Просвета Азбуки, познавателна книжка, с. 29
Седмица: 21
Ядро: Културни и национални ценности
Цели
Образователни цели:
· Възприема обичаи и символи, свързани с празника Баба Марта.
· Осмисля добродетели като здраве, радост, доброта, пожелание.
· Съпреживява норми на етикетно поведение при празнично общуване.
Развиващи цели:
· Развитие на свързана реч чрез споделяне на личен опит.
· Развитие на емоционално преживяване към празника и пролетта.
· Развитие на наблюдателност и сравнение (календар, символи, цветове).
Възпитателни цели:
· Формиране на уважение към българските традиции.
· Възпитаване на желание за подаряване и пожелаване на добро.
· Създаване на положително отношение към семейството и празниците.
Задачи:
Образователни задачи:
· Разпознава мартеница, Баба Марта, щъркел, календар.
· Свързва празника с началото на пролетта.
· Използва поздрав и пожелание при подаряване на мартеница.
Възпитателни задачи:
· Проявява обич към близките чрез подарък.
· Участва с радост в празнична подготовка.
· Осъзнава ценността на здравето и доброто пожелание.
Развиващи задачи:
· Отговаря на въпроси и разказва за лични преживявания.
· Сравнява минало – настояще (миналогодишен празник).
· Проявява въображение при тълкуване на илюстрацията.
Необходими материали:
· Познавателна книжка по „Околен свят“, с. 29
Очаквани резултати:
· Определя националната си принадлежност.
· Разпознава битова и празнична среда и показва готовност и умения да се включи в подготовката на честването на Националния празник, на значими официални празници, както и на местни празници на общността.
· Сравнява предмети, които са част от фолклорната празнична среда, и използва поздрави при употребата им (мартеници, китки, венци, тояжки, маски и др.).
Ключови думи: живот, здраве, радост, празник, семейство, мартеница, пожелание, Баба Марта, пролет
Представи:
· Възприема обичаи и свързани с тях символи в празнична среда. Осмисля човешки добродетели. Съпреживява норми на етикетно поведение в близка среда.
· Ориентира се в Календар на празниците и отбелязва Националния празник.
· Съпреживява подготовката за посрещане на фолклорния празник и на Националния празник в началото на пролетта.
Необходими материали:
· Познавателна книжка по Околен свят „Ръка за ръка“ – Просвета Азбуки, с. 29
Методи:
· Игра
· Демонстрация
· Беседа
· Упражнение
Средства:
· Познавателна книжка – с. 29
· Истински мартеници
· Календар на празниците
· Клонче за окичване
Похвати:
· Наблюдение
· Сравнение
· Разказване на личен опит
· Емоционално съпреживяване
Игри:
· „Подари мартеница“ – с пожелание
· „Познай празника“
· Двигателна игра „Долетя щъркелът“
Връзка с други направления:
· БЕЛ – свързана реч, пожелания
· Математика – броене на мартеници
· Изобразително изкуство – изработване на мартеница
· Музика – песни за пролетта
Ход на ситуацията:...............