План-конспект по Околен свят. Тема: Да пазим природата. за 4 възрастова група
Продажна цена
Цена
€15,00
Редовна цена
Единична цена
per
Педагогическа ситуация по ОКОЛЕН СВЯТ за 4 възрастова група - 11 страници + илюстрации + снимка на ситуацията от познавателната книжка /подробно разработена ситуация/
Педагогическа ситуация
Възрастова група: IV възрастова група
Образователно направление: Околен свят
Тема: Да пазим природата
Източник: „Моите приказни пътечки“, Булвест 2000, познавателна книжка, с. 36
Седмица: 20
Ядро: СПНО – Светът на природата и нейното опазване
Цели
Образователни цели:
· Да формира знания за замърсяването на природата – въздух, вода, почва.
· Да запознае децата с природозащитни дейности и инициативи на деца и възрастни.
· Да изясни ролята на човека в опазването на чиста природна среда.
Развиващи цели:
· Да развива екологичното мислене и чувствителността към природните проблеми.
· Да развива наблюдателност, сравнение и умение за изводи.
· Да стимулира активна позиция и лична отговорност.
Възпитателни цели:
· Да възпитава грижа и уважение към природата.
· Да формира екологично отговорно поведение.
· Да насърчава желание за участие в опазването на околната среда.
Необходими материали:
· Познавателна книжка по „Околен свят“, с. 36
· Материали за елементарен опит с миризмите във въздуха
· Различни битови отпадъци (хартия, пластмаса, метал)
· Текстове и СЛЗ: „Сливи за смет“, „Лошият завод“, „Как да намалим опаковките?“, „Какво се случва с опаковките, когато ги изхвърлим?“
· Дидактическа игра „На кого искам да помагам, за да почистим помещението“
Очаквани резултати:
· Описва природозащитни инициативи на деца и възрастни по опазване на природата.
· Обяснява природозащитната дейност на човека и грижите за чиста природна среда.
· Обяснява защо е важно да пазим природата чиста.
· Разпознава замърсяващи дейности и предлага решения.
· Проявява отговорно и природосъобразно поведение.
Методи:
· Игра
· Демонстрация
· Беседа
· Упражнение
Игри:
· „Приятел на природата“
· „Раздели отпадъците“
· „На кого искам да помагам?“
Ход на ситуацията:...........