План-конспект по БЕЛ. Тема: Малкото зайче. за 1 възрастова група
Продажна цена
Цена
25.00 лв
Редовна цена
Единична цена
per
Педагогическа ситуация по БЕЛ - 10 страници /подробен/
Педагогическа ситуация
БЕЛ: планирана ситуация
Тема: „Малкото зайче“
Ядрo: Звукува култура
Образователни задачи:
- Слухово възприемане и упражняване правилно произношение на фонеми (з,с,ц,ч)- постановка на звуковете в звукосъчетания и думи;
Ядро: Свързана реч
Образователни задачи:
Ядро “Свързана реч”:
- излагане на последователни епизоди от разказ със заглавия „Малкото зайче”‘
- Конструиране на прости изречения с думи, съдържащи тези звукове (отговори на въпроси);
„Диалогична свързана реч”
- участие в беседа за уточняване на разликите и приликите между две играчки, съчиняване на последователни епизоди от разказ със заглавие „Малкото зайче”;
„Монологична свързана реч”
- съчиняване и устно
Ядро: Граматически правилна реч
Образователни задачи:
- Съгласуване на думите в изречението по род и число;
- Използване на сегашно и минало време при структурирането на изречения;
- Построяване и изказване на кратко просто и просто разширено изречение;
- Обогатяване на опита за съгласуване на прилагателно и съществително име в единствено и множествено число(синьо зарче, червено зарче-цветни зарчета; жълто пате-жълти патета;червена човка-червени човки, розов балон, цветен балон-цветни балони);
Ядро Звукова култура на речта
Образователни задачи:
- Изразяване на вежливост и внимание при изказване на поздрав (Добро утро!, Добър ден!, Добър вечер!).
Ядро: Моторика
Образователни задачи:
- Участие в игри за ръкуване;
Очаквани резултати:
Ядро: Свързана реч
„Диалогична свързана реч”
- Участва в беседа за уточняване на разликите и приликите между две играчки
- Съчинява последователни епизоди от разказ със заглавие „Малкото зайче”
„Монологична свързана реч”
- Съчинява и устно излага последователни епизоди от разказ със заглавие „Малкото зайче”;
- Очаква преценка на своя разказ от учителя и връстниците си;
Ядро: Граматически правилна реч
- Построява и изказва кратко просто и просто разширено изречение;
- Наблюдава и различава количеството и признаците на един и много обекти и ги назовава със словосъчетание от прилагателно и съществително име в единствено и множествено число (синьо зарче, червено зарче-цветни зарчета; жълто пате-жълти патета; червена човка-червени човки, розов балон, цветен балон-цветни балони);
Ядро: Звукова култура на речта
- Изразява вежливост и внимание при изказване на поздрав (Добро утро!,Добър ден!,Добър вечер!)
Игри:
Игра ,,Зайче”- игра за произнасяне на звукосъчетания и имитиране движения на зайчето
Игра ,,Врабчета”- игра за произнасяне на звукосъчетания и имитиране движения на врабчето.
Игра: „Покажи и назови Зайко“
Цел: Овладяване на звуковете з,с,ц и ч
Предварителна подготовка:
- Предварително са обяснени думите сънлив и ранобуден.
- Рисунки.
- Подходяща музика записана на диск или флашка.
Материално-технически и дидактически средства:
Беседа, картини, наблюдения, плакатни, бои, остъклена рамка, касетофонен запис.
Методи, похвати и средства:
- методи – беседа, игрови метод;
- похвати – въпроси, отговори, словесна преценка;
- средства – кукли, за онагледяване на ситуацията, по които децата да описват;
Предварителна подготовка на учителя:
- запознат е с програмното съдържание;
- подготвя нагледните материали;
Предварителна подготовка на децата:
- правили са опити за разказ по две играчки;
Форма на педагогическата ситуация – ЗРС – обучаваща.
Ход на ситуацията:
Използвана литература:
Български език и литература за 3-4 години „Чуден свят“ Просвета: Автори: Божидар Ангелов, Пенка Вълчева. С., 2018.