План-конспект по БЕЛ. Тема: Аз съм вежлив. за 3 възрастова група
Продажна цена
Цена
20.00 лв
Редовна цена
Единична цена
per
Педагогическа ситуация по Български език и литература - 10 страници
Образователно направление: Български език и литература
Тема: „Аз съм вежлив“
Образователни задачи:
Ядро „Свързана реч”
- Припомняне и систематизиране на опита от проведена дискусия за вежливостта чрез участие в беседа; възприемане на образец за съчиняване на повествователен текст; подсигуряване на индивидуални опити за съчиняване на разказ по съвместно придобит опит
Ядро „Речник”
- Обогатяване на речника с думи за култура на поведение и етикет; изграждане на култура на речево общуване; диференциране на представите за действия, извършвани в момента на говорене, от представите за по-рано извършени действия.
Ядро „Звукова култура на речта”
- Работа с подходящо художествено произведение за обогатяване на лексикалния запас при запознаване с правилата на културно поведение на маса.
- Регламентирани ситуации – обучаващи, игрово-познавателни и практически ситуации: Усвояване на изрази от говорния етикет по стихотворението „Възпитан Мечо“ от С. Маршак.
- Нерегламентирани – игрово-познаватени и практически ситуации: Организиране и провеждане на театрализирана игра на тема „Културно поведение“. Съчинение на стих чрез допълване на думи.
Целта е:
- Употреба на подходящи лексеми (думи) от речникови фонд в конкретна говорна ситуация, изискваща употреба на етикетни формули.
- Усвояване на изрази от говорния етикет по художествени произведения.
Очакваните резултати са:
- употребява етикетни формули, свързани с конкретната ситуация на общуване.
- Проявява култура на речевото общуване, като изслушва събеседника.
- Контролира координацията на ръката, за да развие фината моторика.
Цел:
Изграждане култура на речево общуване, като използват етикетни форми за вежливост и учтивост.
Задачи: 1.Затвърдяване етикетните форми за вежливост в общуването.
- Конструиране на прости въпросителни и съобщителни изречения на практическа, нагледна и словесна основа.
Поле 1:
- Покажи как се подреждат димите МОЛЯ. Разкажи къде се използва тази думичка.
- Опитай се да обясниш защо е толкова необходима тази думичка.
Поле 2:
- Изговори всеки от отбелязаните съгласни звукове в думите, БЛАГОДАРЯ, ИЗВИНЯВАЙ, МОЛЯ.
- Потърси отбелязания първи звук на думата БЛАГОДАРЯ.
- Потърси отбелязания първи звук на думата МОЛЯ.
- Очертай пътечка в колонките за еднаквите звукове на думата ИЗВИНЯВАЙ
Поле 3:
- Разкажи повече за звуковете от пътечката на своите приятели.
- Състави изречение с думите моля, благодаря и извинявай.
Ход на ситуацията:........................