Razrabotki

План-конспект по БЕЛ. Тема: Рожден ден. за 4 възрастова група

Продажна цена Цена 20.00 лв Редовна цена Единична цена  per 

С включен данък.

Педагогическа ситуация по БЕЛ  за 4 група - 9 страници

Издателство- Просвета ,, Чуден свят"


Образователно направление: Български език и литература

Тема: „Рожден ден”

Цел: Да се формират и развиват речеви компетентности у децата, които да съответстват с нормите на книжовния български език чрез възприемане на стихотворението „Рожден ден“ от Георги Струмски и заучаването ми наизуст.  

 

Ядро: Свързана реч

  1. Съставяне на разказ по преживяна случка.

 

Ядро: Звукова култура

  1. Да изговаря правилно думите с трудни звукове.
  2. Да говори изразително.

Ядро: Граматически правилна реч

  1. Възприемане на въпрос и възпроизвеждане на отговор.

Ядро: Речева култура

  1. Разбира и употребява думи – названия на познати предмети, лица, явления, събития.
  2. Разбира и употребява често срещани думи с обобщаващо значение.
  3. Определя значението на рядко срещани думи.

Ядро: Запознаване с художетсвената литература

  1. Изпяване на песен за „Рожден ден”.

Очаквани резултати:

Ядро: Свързана реч

  1. Съставя разказ по по памет с логическа последователност.

 

Ядро: Звукова култура

  1. Да изговаря правилно думите.
  2. Да говори изразително.

 

Ядро: Граматически правилна реч

  1. Отговаря на зададен въпрос с пълен отговор.

Ядро: Речева култура

  1. Анализиране на познати думи.
  2. Обогатява речника с нови думи.

(сладкар, фоерверки, крем брюле)

 

Ядро: Запознаване с художетсвена литература

  1. Запознаване на стихотворението „Рожден ден“ от Георги Струмски.

 

Образователни задачи:

  • Доизграждане умение в разговор.
  • Формиране на умения за построяване на прости изречения, включващи съгласувани форми.
  • Да се развиват умения на децата за преразказване.
  • Да се развиват мислене, памет, въображение, емоционалната сфера на децата.

 

Възпитателни задачи:

  • Възпитаване на отношение към личните празници и изпитване на радост и удовлетвореност към тях.

Умения:

  • съпреживяване на радостта от празника, изразена в стихотворението;
  • осмисляне на рождения ден като личен празник;
  • заучаване на стихотворението наизуст.

Отношение:

  • емоционално отношение към рождения ден като личен празник.

 

Методи:

  • Наблюдение
  • Беседа
  • Обяснение
  • Описание
  • Фронтален метод

Похвати:

  • Указание
  • Пояснение
  • Обобщение
  • Игрови похвати
  • Практически похвати – анализ

 

Средства:

  • подаръчна хартия;
  • цветни моливи и пастели;
  • касетофон с диск.

 

Ход на ситуацията:.....................