План-конспект по Изобразително изкуство. Тема: Апликация на пролетен пейзаж. за 1 клас
Продажна цена
Цена
40.00 лв
Редовна цена
Единична цена
per
План-конспект на урок по изобразително изкуство за 1 клас - 12 страници + илюстрации
На тема:„Апликация на пролетен пейзаж“
Тип на урока: урок за нови знания
Цели на урока:
- Отразяване на визуални особености на формите (плоски и обемни) в изобразителна дейност: апликиране.
- Изразяване на емоционално-естетическо отношение към обекти от заобикалящата среда чрез описания и изобразителна дейност.
- Изразяване на емоционално отношение при възприемане на художествени творби.
- Изграждане на положително отношение към природната среда чрез изобразителна дейност.
- Формиране и развитие на умения за изобразяване чрез използване на определени материали и техники.
- Изразяване на емоционално отношение при възприемане на художествени творби, свързани с красотата на природата.
- Изграждане на умения за релефна и плоскостна апликация и конструиране на форми от хартия.
Задачи на урока:
- Да се изработи чрез изрязани елементи на релефна апликация на пролетен пейзаж.
- Изработи пролетния пейзаж по твои представи.
Задачи – образователни
- Разширяване и конкретизиране на понятията, свързани с елементите на релефната апликация и изграждане на образи и форми чрез релефна апликация.
Задачи – практически
- Изобразителни – да се изработи пролетен пейзаж с помощта на релефна апликация по представа на ученика.
- Неизобразителни – да се разширят уменията за работа с пастели, планиране на изобразителната дейност
Задачи практически – изобразителни:
- задължителни за всички:
- да се направят с изкъсани от ученика елементи апликация „Пролетен пейзаж“.
- Дорисуване на апликацията с пастели.
Задачи – свободноизбираеми
- всеки ученик индивидуално да създаде свой образи и форми „Пролетен пейзаж“ чрез средствата на релефната апликация.
- всеки ученик сам да избере най–подходящите цветове, с които да изобрази своят пейзаж – от накъсани елементи от цветна хартия и цветни пастели.
Форма на изобразителната дейност
- по представа
- по впечатление
- по фантазия.
Материали и техники, използвани в практическата дейност
- Живописни материали –
- цветна гланцова хартия;
- пастели;
- флумастери;
- блоков лист;
- лепило;
- ножица;
- Техника – рязане на елементи от гланцовата цветна хартия и съединяване в различни форми и образи
Дидактически материали, използвани в урока
- дидактически табла
- учебник по Изобразително изкуство за 1 клас
- Репродукция
- Оригинални рисунки
- Пролетен пейзаж
Дейности:
- Познаване на разнообразни материали и техники за апликиране.
- Изобразителна дейност по наблюдение пролетен пейзаж
- Апликиране на декоративни образи
Очаквани резултати:
- Създаване на образи и форми по представа изразяващи пролетен пейзаж чрез релефна и плоскостна апликация и конструиране на форми от хартия.
Място на провеждане на урока
- в класната стая
Критерии и показатели за анализ на готовите рисунки
Цветово изграждане
- Вид цветност – по избор
- Брой цветове – не са поставени изисквания
- Цветова хармония и колорит – красотата на пролетният да се подчертае преди всичко чрез цветовете.
Форма на рисунката – релефна, плоскостна апликация
Материали и техники, използвани в рисунката
- В рисунките се използват и пастели, с които се цели да се довърши външният вид на рисунката.
Пространство в рисунката
- Учениците сами определят големината и разположението на елементите в рисунката.
Композиционно изграждане на рисунката
- Композицията на рисунката е по избор на учениците
Проява на въображение в рисунката
- Въображението на учениците трябва да се прояви при изграждане на образи и форми на изобразяващи пролетен пейзаж, чрез избор на цветове и изграждане на композиция от релефна и плоскосна апликация.
Очаквани резултати
- Създаване на релефна или плоскосна апликация на пролетен пейзаж.
ХОД НА УРОКА:........................
Използвана литература:
- Учебник по Изобразително изкуство за 1 клас. Издателство „Просвета“
- Книга за учителя за 1 клас. Издателство „Просвета“, 2017