План-конспект по Изобразително изкуство. Тема: Зимен пейзаж с графични материали. 4 клас
Продажна цена
Цена
€15,00
Редовна цена
Единична цена
per
План-конспект по изобразително изкуство за 4 клас - 16 страници
Тема на урока: Пейзаж зимен с графични елементи
Клас: 4 клас
Издателство: „Рива“ – страница 29
Вид на урока: за обобщаване и затвърдяване на знания
Цели на урока:
- Обогатяване знанията на учениците за графиката като вид изобразително изкуство;
- Развитие и усъвършенстване на умения за изразяване чрез образи на собствени впечатления, чувства и отношение към възприеманите обекти и явления от заобикалящата среда;
- Диференциране на графични творби по жанр и според използваните изразни средства в тях;
- Учениците да се запознаят със същността и спецификата на графиката;
- Развитие и усъвършенстване на умения за изразяване чрез образи на собствени впечатления, чувства и отношение към възприеманите обекти и явления от заобикалящата среда;
Задачи – образователни:
- Познания за графиката като вид изкуство;
- Развитие на зрителните възприятия, представи и въображение чрез индивидуална творческа изява на учениците.
Задачи- практически:
- Изобразителни - учениците да създадат графика на тема „Зимен пейзаж“;
- Неизобразителни - учениците да изберат материалите за създаването на графиката – бял/черен блоков лист, черен/бял молив, черна/бяла темпера.
Задачи практически изобразителни
- задължителни за всички- всички ученици да нарисуват графика на тема „Зимен пейзаж“;
Задачи свободноизбираеми
- Учениците сами избират как да оформят листа
- Учениците сами избират как да представят идеята си за зимен пейзаж
Форма на изобразителна дейност
- по натура
- по представа
- по впечатления
Материали и техники, използвани в практическата дейност.
- Бял, черен блоков лист;
- Графитен молив, черна и бяла темпера, черен и бял молив, туш, въглен.
- Акварелни бои;
- Цветни моливи;
- Четки;
- Флумастери.
Вид изобразителна дейност:
- Проектиране
- Рисуване по натура
- Аналитична рисунка
- Синтетична рисунка
Дидактически материали, използвани в урока:
- Илюстрации и рисунки
- Репродукции
- Дидактически табла
Място за провеждане на урока
- В класната стая
Критерии и показатели за анализ на готовите рисунки
Цветово изграждане
Показатели:
- Плоскостно – декоративна рисунка
- Обемно- пространствена рисунка
- Декоративна форма в рисунката
Изразни средства на рисунката, според вида изобразително изкуство: графика
Показатели:
- Графични изразни средства – линия, петно, точка
Материали и техники, използвани в рисунката
Показатели:
- Бял блоков лист и черен молив.
- Техниките, които са използвали децата са линия, точка и петно.
Видове материали и техники според различните изобразителни изкуства.
- Креда, молив, темперни бои, маслени бои, акварел, въглен и др.
- Маслената живопис има две основни техники, вилатурно и пастьозно.
- В графиката се използват много разнообразни техники: монотипия, кредов картон от апликирана основа, рисунки с перо и четка и линогравюра.
Пространство в рисунката
Показатели:
- Елементи на пространството по законите на линейната и въздушната перспектива
- Разнообразието в рисунките на децата не е голямо. Във всички рисунки има предмети и обекти, които са разпределени в пространството на рисунката. Има и такива, които са на преден план, има и други, които са на заден план.
Композиционно изграждане на рисунката
Показатели:
-Вид композиция:
- Статична композиция
Проява на въображение в рисунката
Показатели:
- .............................
Понятия: повърхност (фактура), графика, линии, щрихи, огледален образ, фигурална композиция.
Ход на урока:...........................