Razrabotki
План-конспект по Изобразително изкуство. Тема: Композиция с човешки фигури. за 4 клас
Продажна цена
Цена
25.00 лв
Редовна цена
Единична цена
per
С включен данък.
План-конспект по Изобразително изкуство за 4 клас - 12 страници + илюстрации
ТЕМА НА УРОКА: КОМПОЗИЦИЯ С ЧОВЕШКИ ФИГУРИ
-
Цели на урока:
- Стимулиране на творчески интерес към етапи в изграждането на образи чрез композиция – идейна рисунка (скица) и изпълнение в материал.
- Учениците да усвоят какво е характерно за фигуралната композиция в различните видове изобразителни изкуства.
- Възпитателни цели:Формиране на усет за обем и форма чрез композиция.
- Задачи – образователни
- Предварително обсъждане на значението на рисунката за уточняване на замисъла, позите, движенията на фигурите и детайлите и връзката с материала и техниката за изпълнение.
- Стимулиране на въображението и фантазията за създаване на разнообразни решения - реални и фантазни образ на хора, герои от приказки, космонавти, интерпретации по мотиви от народното творчество – музиканти, танцьори, майстори на народни занаяти и др.
- Композиция на човешка фигура. Компактно композиционно решение.
- Усъвършенстване на технологичните похвати за композиция.
- Развиване на детската наблюдателност и укрепване на зрителната памет;
- Обмисляне на връзката между идейна рисунка (проект) и изпълнение в материал.
- Задачи - практически
- Изграждане на идейна рисунка на композиция с човешки фигури с темперни бои.
- Изграждане на устойчив, статичен образ.
- Задачи практически – изобразителни
- Учениците уточняват предварително в рисунки сюжета, разположението на фигурите, пози, движения и детайли.
- Моделиране на фигури от глина или пластилин по рисунката
- Изпълнение на проекта в материал (глина, пластилин и др.) реални и фантазни образи.
- Форма на изобразителна дейност:
- Обучението по темата формира обща представа и интерес към етапи в творческия процес – проект и изпълнение.
- Материали и техники, използвани в практическата дейност
- Темперни бои.
- Пластилин;
- Глина.
- Вид изобразителна дейност
- Проектиране
- Моделиране
- Дидактически материали, използвани в урока
- Учителят чрез нагледен материал трябва да насочи вниманието на учениците към особеностите при композицията на човешкото тяло.
- Използва се снимков материал и произведенията на изкуството, които са предложени в учебника, за да се изяснят отделни етапи от процеса на композицията.
- Композиционен модел на човешка фигура.
- Нагледни материали /репродуцирани произведения от живописта, графиката и скулптурата/ с цел изграждане на представи на учениците за особеностите на композицията, като един от много често срещаните жанрове в изобразителното изкуство.
- Учителят показва нагледно какви стъпки следват при работата.
- Място на провеждане на урока
- В класната стая
- Критерии и показатели за анализ на готовите рисунки
- композиция,
- форма.
- сюжетно-композиционен център,
- ритъм,
- равновесие и контраст.
- Стилизирана форма
- Изразни средства на рисунката:
- Изобразителна дейност чрез композиция.
- Основна дейност:
- Възприемане и отразяване на общите размери, формат, сюжетно-композиционен център, ритъм, равновесие и контраст на човешката фигура.
Възможности за междупредметни връзки: Български език и литература, човекът и природата.
ХОД НА УРОКА:........................