План-конспект по Изобразително изкуство. Тема: Пейзаж с темперни бои. 2 клас
Продажна цена
Цена
40.00 лв
Редовна цена
Единична цена
per
План-конспект на урок по Изобразително изкуство за 2 клас + илюстрации + снимка на урока от учебника - 17 страници
План-конспект
по изобразително изкуство за 2 клас на издателство „Анубис“.
Тема на урока:
„Пейзаж с темперни бои“
Тема: Пейзаж с темперни бои
Клас: урок за 2 клас
Издателство: Анубис, стр. 54-55
Цели на урока:
· Разширяване на познанията и уменията на учениците при употребата на различни материали и техники за рисуване.
· Разширяване на знания свързани с пейзажния жанр.
· Развитие и усъвършенстване на умения за изразяване чрез образи на собствени впечатления, чувства и отношение към възприеманите обекти и явления от заобикалящата среда;
Задачи – образователни:
· Познания за пейзажа като вид изкуство;
· Развитие на зрителните възприятия, представи и въображение чрез индивидуална творческа изява на учениците.
Задачи-практически:
Изобразителни - учениците да създадат пейзаж на тема „Пейзаж с темперни бои“;
Неизобразителни - учениците да изберат материалите за създаването на пейзажа– бял/черен блоков лист, черен/бял молив, черна/бяла темпера.
Задачи практически изобразителни
· задължителни за всички- всички ученици да нарисуват пейзаж на тема „Пейзаж с темперни бои“;
Задачи свободноизбираеми
· Учениците сами избират как да оформят листа
· Учениците сами избират как да представят идеята си за зимен пейзаж
Форма на изобразителна дейност
· по натура
· по представа
· по впечатления
Материали и техники, използвани в практическата дейност.
· Бял, черен блоков лист;
· Графитен молив, черна и бяла темпера, черен и бял молив, туш, въглен.
· Темперни бои;
· Четки;
Вид изобразителна дейност:
· Проектиране
· Рисуване по натура
· Аналитична рисунка
· Синтетична рисунка
Дидактически материали, използвани в урока:
· Оригинални рисунки
· Репродукции
· Дидактически табла
Място за провеждане на урока
В класната стая
Критерии и показатели за анализ на готовите рисунки
Цветово изграждане
Показатели:
1) Плоскостно-декоративна рисунка
2) Обемно-пространствена рисунка
3) Декоративна форма в рисунката
Изразни средства на рисунката, според вида изобразително изкуство - пейзаж
Материали и техники, използвани в рисунката
· Смесване на повече материали за представяне на характерните цветове на природата.
Очаквани резултати:
· Разграничава произведения на изобразителното изкуство по жанр,
· Описва най-общи характеристики на пейзажа,
· Предаване на характерния цвят на предметите и обектите в природата
· Създава пейзаж по въображение през темперни бой
Показатели:
· Цветове през зимата, смесена техника, употреба на восъчни пастели.
Видове материали и техники според различните изобразителни изкуства.
· Креда, молив, темперни бои.
В пейзажа се използват много разнообразни техники: монотипия, кредов картон от апликирана основа, рисунки с перо и четка и линогравюра.
Пространство в рисунката
Показатели:
Елементи на пространството по законите на линейната и въздушната перспектива
Разнообразието в рисунките на децата не е голямо. Във всички рисунки има предмети и обекти, които са разпределени в пространството на рисунката. Има и такива, които са на преден план, има и други, които са на заден план.
Композиционно изграждане на рисунката
Показатели:
-Вид композиция :
- Статична композиция
Проява на въображение в рисунката
Показатели:
- Проява на въображение по отношение на цветово изграждане, форма, изразни средства, брой елементи в рисунката, интересно композиционно решение и др.
Учениците са проявили голямо въображение. Постарали са се да представят зимен пейзаж, така както те си го представят в своето въображение. Във всяка една рисунка присъстват снежни човеци било то на преден или заден план. Почти навсякъде има дървета, къщички, нарисувани по различен начин.
Понятия: повърхност (фактура), графика, линии, щрихи, огледален образ, фигурална композиция.
Методи: беседа за пейзажа като жанр в изобразителното изкуство, наблюдение, методи за стимулиране на дейността
Дейности: Разглежда, обсъжда, рисува пейзаж по въображение, комбинира материали и техники.
ХОД НА УРОКА:.....................