Razrabotki

План-конспект по Изобразително изкуство. Тема: Портрет на съученик. 2 клас

Продажна цена Цена €20,00 Редовна цена Единична цена  per 

С включен данък.

План-конспект на урок за 2 клас - 16 страници 

Издателство: Просвета плюс, страница 35-36

Тема: Портрет на съученик

Цели на урока:

  • учениците да се запознаят със същността и спецификата на жанра „Портрет“;
  • да се овладее правилния начин за изобразяването на фигура;
  • развитие и усъвършенстване на умения за изразяване чрез образи на собствени впечатления, чувства и отношение към възприеманите обекти и явления от заобикалящата среда;
  • разграничаване на произведенията на изобразителното изкуство по вид и жанр.

Задачи – образователни:

  • усъвършенстване на представи за изобразяване на характерна форма, цвят, детайли на познат обект;
  • развитие на зрителните възприятия, представи и въображение чрез индивидуална творческа изява на учениците.

Задачи- практически:

неизобразителни:

  • усъвършенстване на уменията за боравене с материалите за рисуване;
  • Учениците да изберат материали за създаване на портрет.

изобразителни:

  • формиране на умения и способност за рисуване на портрет;
  • учениците да създадат рисунка на тема „Портрет на съученик“.

Задачи практически изобразителни

задължителни за всички: всички ученици да нарисуват портрет- тема „Портрет на съученик“ 

Задачи свободноизбираеми

  • учениците сами избират как да оформят листа;
  • учениците сами избират как да представят идеята си за портрет на съученик.

Задачи – възпитателни

  • развитие на мислене, въображение, естетически вкус
  • възпитаване на любов към изкуството
  • възпитание на емоционално отношения към резултатите от изобразителната дейност

Очаквани резултати:

  • Познаване на особеностите на живописните, графичните и скулптурните творби.
  • Назоваване на отделните видове и жанрове в изобразителното изкуство.

Понятия:

Живопис, графика, скулптура, портрет.

Форма на изобразителна дейност

- по натура

  - по представа

  - по впечатления

Материали и техники, използвани в практическата дейност:

  • Бял, черен  блоков лист;
  • Графитен молив, черна и бяла темпера, черен и бял молив, туш, въглен.
  • Цветни моливи,
  • Флумастери,
  • Акварелни бои и
  • Четки.

Вид изобразителна дейност:

  • Проектиране
  • Рисуване по натура
  • Аналитична рисунка
  • Синтетична рисунка

Дидактически материали, използвани в урока:

  • Оригинални рисунки
  • Репродукции
  • Дидактически табла

Място за провеждане на урока:

  • В класната стая

Критерии и показатели за  анализ на готовите рисунки:

Цветово изграждане

Показатели:

  • Плоскостно – декоративна рисунка
  • Обемно- пространствена рисунка
  • Декоративна форма в рисунката

Изразни средства на рисунката, според вида изобразително изкуство:

  • графика

Показатели:

  • Графични изразни средства – линия, петно, точка

Материали и техники, използвани в рисунката

Показатели:

  • Предимно бял блоков лист и черен молив. Техниките, които са използвали децата са линия, точка и петно.

Видове материали и техники според различните изобразителни изкуства.

  • Креда, молив, темперни бои, маслени бои, акварел, въглен и др.
  • Маслената живопис има две основни техники, вилатурно и пастьозно.
  • В графиката се използват много разнообразни техники: монотипия, кредов картон от апликирана основа, рисунки с перо и четка и линогравюра.

Пространство в рисунката

Показатели:

  • Елементи на пространството по законите на линейната и въздушната перспектива

Разнообразието в рисунките на децата не е голямо. Във всички рисунки има предмети и обекти, които са разпределени в пространството на рисунката. Има и такива, които са на преден план, има и други, които са на заден план.

Композиционно изграждане на рисунката

Показатели:

Вид композиция:

  • Статична композиция

Проява на въображение в рисунката

Показатели:

  • Проява на въображение по отношение на цветово изграждане, форма, изразни средства, брой елементи в рисунката, интересно композиционно решение и др.
  • Децата са проявили голямо въображение. Постарали са се да представят портрета на свой съученик, така както те си го представят в своето въображение.

 

Ход на урока:..........................