Razrabotki

План-конспект по Изобразително изкуство. Тема: Портрет – темперни бои. 3 клас

Продажна цена Цена 35.00 лв Редовна цена Единична цена  per 

С включен данък.

План-конспект по изобразително изкуство за 3 клас - 11 страници 

Тема: Портрет – темперни бои

Вид на урока: за упражнение и практически дейности и затвърдяване на знания.

Времетраене: 40 мин.

Цели на урока:

- Коментиране на основни теми и сюжети в изкуството, свързани с творчеството на българските художници Владимир Димитров Майстора и Стоян Венев.

- Възприемане красотата на образа в портретите на Майстора и Стоян Венев.

  • Да се провокират учениците да изразят своите впечатления наблюдавайки художествено произведение на Владимир Димитров-Майстора и Стоян Венев и да ги изразят в рисунките си.
  • Учениците да се научат да анализират художествено произведение.
  • Да се постигне цялостно емоционално – образно въздействие на творбата, повлияно от творчеството на Владимир Димитров-Майстора и Стоян Венев.
  • Да се провери как влияе творчеството на Стоян Венев и Владимир Димитров – Майстора върху детската личност и художествен усет. Въпреки, че и двамата художника са от Кюстендилския край и с творчеството си отразяват селския бит и култура, тяхното творчество действа по-различен начин върху учениците.

Задачи в урока:

Общи, Задължителни задачи:

  1. Всички да нарисуват сцена от картина по избор на Владимир Димитров Майстора или на Стоян Венев.
  2. Да приложат впечатленията си от картините на Майстора и Стоян Венев.
  3. Да нарисуват своята картина с фон наподобяващ стила на Майстора и на Стоян Венев.

 

Индивидуални, избираеми задачи:

  1. Учениците сами избират с какви цветни материали ще работят, дали с акварел или темпера.

2.Сами преценяват как точно ще изобразят момичето, с кърпа или без, с плитка или без, дали ще държи цвете или не.

3.Избират цвета на дрехата-носията.

  1. Сами преценяват как точно ще оформят фона, дали ще има плодове или цветя и какви ще бъдат техните цветове.

Методи на обучение: беседа, обяснение, наблюдение, корекция

Междупредмени връзки: български език, човекът и природата

Материали за работа: лист, молив, темперни бои.

Нагледни материали:  репродукции на картини на Майстора и репродуктивни картини на художника Стоян Венев. 

 

Знания и умения:

Учениците затвърдяват общите си представи за портрета и разнообразието на средства за неговото изграждане. Разкриват особеностите на портретуваната девойка (черти на лицето, облекло) и връзката й с фона. Различават и определят преобладаващите цветове. Запомнят името на авторите като един от най-големите наши живописци.

 

Ход на урока:...................