Razrabotki

План-конспект по Изобразително изкуство. Тема: Проект за пиктограма за вид спорт – Спорт и знаци. 1 клас

Продажна цена Цена €20,00 Редовна цена Единична цена  per 

С включен данък.

План-конспект на урок по изобразително изкуство за 1 клас - 14 страници + илюстрации + снимка на урока от учебника 

 

Тема: Проект за пиктограма за вид спорт – Спорт и знаци  

Клас: 1 клас

Издателство: Просвета плюс

Тип  на урока: Урок за нови знания

Цели на урока:

·      Формиране на способности за художествено възприемане на заобикалящата действителност.

·      Обогатяване на изобразителната грамотност от областта на приложната графика.

·      Затвърдяване на умения за предаване и  приемане на съобщения чрез изобразителните знаци във визуален диалог и в комуникативни ситуации, като се използват визуални и невизуални средства.

·      Формиране на представи за кодиране на словесна информация чрез съставяне на визуални знаци с различно предназначение, като се използват образи на съответни обекти.

·       Затвърдяване на уменията за ориентиране в разнообразието от визуални средства, като се откриват и осъществяват връзки на визуални и невизуални средства за комуникация.

·       Опериране с информация от различни видове явни и тайни знаци с изображения и цифри и съставяне на визуални знаци с различно предназначение.

·       Разбиране на интегративните връзки на изобразителното изкуство с елементи на други сфери на познание и създаване на нови образи.

Задачи на урока:

Образователни: Формиране на нови знания, свързани с графичното изобразяване на пиктограмата.

Практически:

·      задължителни – Всички ученици да нарисуват пиктограма на спорт; Всички ученици работят с графичен молив и два цвята флумастери.

·      свободноизбираеми – Всеки ученик сам преценява колко варианта да изобрази и какъв вид спорт по желание;

Възпитателни:

·      Създаване на положително отношение в приложното изкуство;

·      Създаване на естетическо отношение към начина на изграждане на графична рисунка;

·      Създаване на положително отношение към различни видове спортове.

Развиващи:

·      Учениците развиват своето творческо въображение, зрително възприятие и фантазия;

·       Развитие на способността да се отнасят акуратно, чисто и прецизно към изпълнението на задачата.

Форма на работа в урока:

·      Индивидуална – Всеки ученик сам си прави рисунката.

Форма в изобразителната дейност:

·      По натура – Учениците гледат и рисуват.

·      По асоциация

·      По представа и по впечатление

Форма на рисунката: графична

Изразни средства:

·      формата и формата, линията, щрихът, размерът, цветът и др.

Вид изобразителна дейност:

·      Синтетична рисунка

Вид композиция:

·      фризова,

·      диагонална

Принципи:

·      Общодидактични – за научност, за нагледност, за достъпност, за индивидуалев подход, принцип за активност на ученика, за системност, за последователност и др.

·      Специфични – принцип за дискретност, принцип за естетизация, за интердисциплинарност – осъществава се междупредметна връзка с Физическото възпитание и спорт.

Методи:

·      беседа, обяснение, инструктиране, демонстрация, изложение, диалог, наблюдение, индивидуална корекция, обща корекция - при обща грешка, аналитични, синтетични, рисуване на учебната дъска, използване на методическо табло, обобщение.

Основни понятия:

·      пиктограма, графика, графични изразни средства, материали, техники.

Дидактически средства в урока:

·      табло от учителя, изображение на пиктограми – книгов материал.

Необходими материали:

·      графичен молив, флумастери, блоков лист

Времетраене на урока:

·      2 учебни часа

Място на провеждане:

·      в класната стая

Критерии и показатели за анализ на готовите рисунки:

Цветово изграждане

Показатели:

·       използване на два  цвята

Форма на рисунката

Показатели:

·      Синтетична форма в рисунката,

Изразни средства на рисунката, според вида изобразително изкуство: графика

Показатели:

·      Графични изразни средства

Материали и техники, използвани в рисунката

Показатели:

·      молив, 

·      флумастери

Композиционно изграждане в рисунката

Показатели:

·      Вид композиция: диагонална, фризова

Проява на въображение в рисунката

Показатели:

·      Проява на въображение по отношение на  брой елементи в рисунката, интересно композиционно решение и др.

 

 

Ход на урока:..................