План-конспект по Изобразително изкуство. Тема: Реални и фантастични герои. за 1 клас
Продажна цена
Цена
30.00 лв
Редовна цена
Единична цена
per
Тема: „Реални и фантастични герои“
Клас: – 1-ви клас
Тип на урока: урок за нови знания
Цели на урока:
- Разбиране на връзката между реални и фантастични образи и тяхното съчетаване за получаване на фантастични същества.
- Изразяване на умения за създаване на реални и фантастични образи и ситуации и изобразяването им в една рисунка или в серия от рисунки ;
- Изграждане на умения за създаване на реални и фантазни образи и ситуации чрез комбиниране на части от различни обекти и материали;
- Използване на различни материали и техники за отпечатване на образи;
- Изграждане на умения у учениците да разбират основните връзки между обект и среда във фантазна ситуация;
- Разбиране на връзката между материали и техники;
- Затвърдяване на уменията за работа в екип;
- Комуникация с връстниците в процеса на съвместната изобразителна дейност и при обсъждане на получените резултати;
Задачи на урока:
- Ученикът да съчетае по необичаен начин реални образи.
- Нарисувай фантастично същество, което съчетава човешки и животински форми.
- Изобрази фантастично същество в избрана от теб реална или фантастична среда.
Задачи – образователни
- Разширяване и конкретизиране на понятията, свързани с фантазните образи и начините за тяхното изграждане.
Задачи – практически
- Изобразителни – да се нарисува фантастично същество, като се съчетание между човек и птица.
- Неизобразителни – да се разширят уменията за работа с темперни бои, планиране на изобразителната дейност
Задачи практически – изобразителни:
- задължителни за всички:
- да се нарисува фантастично същество, което представлява съчетание между реален и фантастичен образ.
Задачи – свободноизбираеми
- всеки ученик индивидуално да създаде свой образ на фантастично и реално същество.
- всеки ученик сам да избере най-подходящите цветове, с които да изобрази своята фантазия.
Форма на изобразителната дейност
- по представа
- по впечатление
Материали и техники, използвани в практическата дейност
- Живописни материали –
- акварелни бои;
- фулмастери;
- цветни моливи
- Техника – разредено и пастозно полагане на боите, напластяване, стъргане
Вид изобразителна дейност
- Отразяване на реалния и фантазния образ чрез цветове
- Синтетична рисунка
Дидактически материали, използвани в урока
- дидактически табла
- учебник по Изобразително изкуство за 1 клас
Място на провеждане на урока
- в класната стая
Критерии и показатели за анализ на готовите рисунки
Цветово изграждане
- Вид цветност – по избор
- Брой цветове – не са поставени изисквания
- Цветова хармония и колорит – фантастично същество да се подчертае преди всичко чрез цветовете
Форма на рисунката – плоскостно-декоративна
Изразни средства на рисунката, според вида изобразително изкуство
- живопис
- живописни изразни средства – акварелни бои
Материали и техники, използвани в рисунката
- В рисунките се използват акварелни бои, като се рисува направо с четката, без да се натрупват и наслояват.
Пространство в рисунката
- Учениците сами определят големината и разположението на елементите в рисунката.
Композиционно изграждане на рисунката
- Композицията на рисунката е по избор на учениците
Проява на въображение в рисунката
- Въображението на учениците трябва да се прояви при изграждане на реален и фантазен образ и фантазната обстановка, чрез избора на цветовете, чрез нестандартния подход и при изграждането на композицията.
Очаквани резултати
- Създаване на фантастични образи чрез комбиниране и заместване на елементи от реални образи.
Понятия
- Фантазен образ,
- реален образ,
- комбиниране и заместване на елементи.
ХОД НА УРОКА:...............