План-конспект по Изобразително изкуство. Тема: Цирков плакат. за 3 клас
Продажна цена
Цена
25.00 лв
Редовна цена
Единична цена
per
План - конспект на урок по Изобразително изкуство за 3 клас - 9 страници
Тема: „Цирков плакат“
Ядро на учебно съдържание: „Визуална комуникация“
Клас: Трети клас
Вид: Урок за усвояване на нови знания, умения и навици.
Цели:
- Познаване най-общите правила за използване на визуална информация в заобикалящата среда.
- Да разбират, използват и създават изображения, в които се включват обекти, знаци и текст.
- Ориентиране на учениците в съвременната визуална среда.
Задачи:
Образователни:
- Да разбират и използват визуални знаци и символи за различни социални групи и житейски ситуации;
- Да откриват и осъществяват връзки на визуални и невизуални средства за комуникация;
- Да формира най-обща представа за изобразителните знаци като система.
Развиващи:
- Използват образи на съответни обекти и съставят визуални знаци с различно предназначение.
Възпитателни:
- Да запознае децата и да насочи вниманието им към специфичния характер на изобразителното изкуство с другите изкуства, в случая с сценично изкуство – цирк.
Очаквани резултати:
Ученикът трябва да открива и осъществява връзки на визуални средства за комуникация. Ученикът да може да се ориентира в разнообразието на визуални средства за информация и комуникация.
Ключови понятия:
- Плакат;
- Визуален диалог;
- Визуални знаци;
- Информация и съобщения.
Междупредметни връзки:
- Български език и литература;
- Човекът и обществото.
- Математика.
Използван учебник: 3 клас на издателство „Просвета“.
Контекст и дейности:
На ученика трябва да се даде възможност:
- да съобразява съдържанието и вида на визуалното съобщение с предназначението и вида на участниците;
- да предава и приема информация с различни видове явни и тайни знаци (шифър, код) с изображения и цифри.
Ключови понятия и знания на практическа основа:
Визуална комуникация, образ, текст, шифър, плакат.
Техника: на ученика се дава възможност да:
- Работи самостоятелно и в група с разнообразни материали за рисуване, апликиране, моделиране и конструиране.
- Смесва бои за получаване и използване на съчетания от цветове с различно емоционално въздействие (топли, студени, контрастни).
- Прилага ръчни способи за печатане и тиражиране.
Необходими материали:
- Рисувателен лист,
- Цветни моливи,
- Флумастери,
- Акварелни и темперни бои,
- Четка за рисуване,
- Чаша с вода.
Понятия и проблеми с интегрален и междудисциплинарен характер:
Формиране на способности за участие в комуникативни ситуации с използване на визуални езикови средства. Човекът и неговата среда, наследството на древните цивилизации. Лека атлетика, гимнастика, спортни игри.
Методи на работа: беседа, наблюдения върху илюстрациите в учебника.
Похвати на работа: обяснение, наблюдение, поощрение.
Форма на работа: индивидуална и групова.
Визуално комуникация: На ученикът се дава възможност да сподели впечатления от въздействието на различни средства за информация и комуникация (печатни издания, електронни медии).
Предварителна подготовка на учителя:
- план-конспект на урока, подготовка с необходимата теоретична информация;
- предварителна изработка на табло със снимки и рисунки на сцени от цирк – клоуни, животни, акробати и т.н.
Ход на урока:....................