План-конспект по Математика. Тема: Числото 4 и неговата цифра. за 4 възрастова група
Продажна цена
Цена
30.00 лв
Редовна цена
Единична цена
per
Педагогическа ситуация по Математика за 4 възрастова група - 12 страници + илюстрации
Група: Четвърта подготвителна група
Издателство: Изкуства „Аз ще бъда ученик“, 44 страница, 8 седмица
Образователно направление: Математика.
Образователно ядро: Количествени отношения.
Тема: Числото 4 и неговата цифра.
Цел на педагогическата ситуация:
- Формиране на елементарни познания за числото 4 и неговата цифра; затвърдяване на знанията за чеслата 1, 2 , 3.
Очаквани резултати:
- Разпознава и назовава цифрата на числото 4.
- Брои до 4 в прав и обратен ред.
- Определя реда на обект в редица да 4 обекта.
- Определя броя на обекти, свързва ги със съответната цифра.
Задачи:
Образователни:
- формиране на умения за разпознаване и назоваване цифрата на числото 4 и образуване на предметни групи от по 4 предмета;
- затвърдяване на уменията за броене;
- изграждане на умения за ориентиране в последователността на годишните сезони;
- определяне реда на обект в редица от 10 обекта.
Възпитателни:
- Възпитаване у децата на съобразителност, досетливост, наблюдателност, възпитаване на добри отношения с останалите чрез съвместната работа с тях; възпитаване на позитивно отношение към света на Математиката.
Развиващи:
- Развитие на мисленето, вниманието, концентрацията на децата, паметта, възприятието и фината моторика.
Методи:
Практически - демонстрация, моделиране, упражнение.
Словесни - разказ, беседа, обяснение.
Игрови - игра „Открий скритата цифра”.
Похвати:
Нагледно-практически - броене, назоваване, сравняване.
Словесни- въпроси, отговори, указания, поощрения.
Дидактични средства:
Табло с есенно дърво, листчета (различни форми и различни цветове) с цифри, картони с цифри и картони с група предмети, дървени форми за моделиране, лепило.
Интегриране с други образователни направления:
Околен свят, Музика, Български език, конструиране и технологии, Физическа култура.
Предварителна подготовка на учителя:
Учителят (аз) предварително подготвям песента за слушане и танцуване- „Песен за числото 4”; изработено от учителя дърво на катастрон с 4 паднали листа; на работната дъска- картончета с написани цифри до 4 и картончета с предмети,които да свържат към съответната цифра; картинки, на които да оградят броя на дадените предмети със съответната цифра, листчета под формата на геометрични фигури, измежду които децата ще трябва да открият цифрата на числото 4; материалите за моделиране цифрата на числото 4.
Очаквани резултати:
- Има конкретна представа за количествения смисъл на числото 4.
- Образува предметни групи от 4 предмета.
- Разпознава и назовава цифрата на число 4.
- Съотнася количество от четири обекта към цифрата на числото 4.
- Брои до четири.
- Ориентира се в последователността на годишните сезони.
- Определя реда на обект в редица от 10 обекта.
Ход на ситуацията:......................
/подробно разработена ситуация с богат илюстративен материал/