Razrabotki

План-конспект по Математика. Тема. Числото 5. 3 възрастова група

Продажна цена Цена €20,00 Редовна цена Единична цена  per 

С включен данък.

 

Педагогическа ситуация по математика за 3 възрастова група + илюстрации - 14 страници /подробно разработен/  

 

Образователно направление: Математика

Издателство :   Просвета „Чуден свят“ – III-та група, ситуация № 10.

Образователно ядро ​​:

·        Количествени отношения

·        Времеви отношения

Тема: Числото 5

Състав : Трета група

Вид на работата: Работа по образец

Цел:

·        Формиране на умения за количествено броене;

·        Успешно познаване и различаване на числата до 5;

·        Успешно може да отброява предмети до 5 броя;

·        Успешно прави връзката с броя на предметите и отговарящото им число;

·        Определя реда на обект в редица от пет предмета ;

·        Подрежда редицата на числата до 5.

·        Развиване на умения за ориентиране в последователността на сезоните есен и зима.

Педагогически подходи:

·        Индивидуален подход;

·        Монтесори подход.

Педагогическа технология:

·        Форма – обучаваща ЗРС – работа с готов материал, предназначена за по-лесно обучение на материал под формата на игра, като те трябва да поставят рибки в езерцето и да нахранят полярните мечета;

·        Методи – въвеждаща беседа, песен за цифрите, където най-често срещаме числото 5 (пет пръстта на ръката). Числото 5 се свързва с похвала, одобрение, като се използва израза: „Дай пет!“;

·        Средства – Задайте посочените в учебника, тяхното разбиране и изпълнение, поставяне на правилния брой риби в правилните езера, поставяне на правилния брой риби в коремчетата на гладните полярни мечки, опити за изписване на числата както в работните листи, така и на изработения проект, гледайки числото да се опита да го напише.

Методически насоки:

·        Създаване на приятна атмосфера за работа, изпълнена с много нови знания, игри и занимания, учене под формата на игри, които ще бъдат доста интересни за децата. Този вид метод ще разгърне пълния им потенциал от знания и натрупването на нови такива.

Материално-технически и дидактически средства:

·        Задайте от познавателната книжка;

·        Ръчно изработени игри;

·        Работни списъци.

Връзка с други образователни направления:

·        Български език и литература – ​​Развива и подобрява уменията за общуване, успешно прави връзка с други направления – може да назове приказката от таблото (Златокоска и трите мечки);

·        Математика – Броене до 5, свързване на броя предмети с правилната цифра, опити за изписване на числата до 5;

·        Конструиране и технологии – игрите са направени от предмети, които са свързани с тиксо, лепило, използвани и повече от един вид материал с цел по-интересно представено на новата информация;

·        БЕЛ – въвеждане с гатанки за цифрите;

·        Околен свят – познаване на годишните сезони, кой сезон следва и кои дрехи, за кой сезон са подходящи, които къде живеят: кафявата и полярната мечка (защо полярната мечка се нарича така и как още може да се каже – бяла мечка);

·        Изобразително изкуство – оцветяване на цифри и животни.

Очаквани резултати:

·        Успешно познаване и различаване на числата до 5;

·        Успешно може да отброява предмети до 5 броя;

·        Успешно прави връзката с броя на предметите и отговарящото им число;

·        Успешно проследяване на последователността на сезоните и може да се открие пропускане.

Ключови думи:

·        броят до 5;

·        риби;

·        кафява мечка;

·        полярна мечка;

      сезони; 

·        работни списъци.

Предварителна подготовка на учителя:

·        Предварително гледане на учебната ситуация;

·        Предварително изготвяне на таблосъобразно с темата на ситуацията;

·        Предварително назначение на игри за броенето до 5;

·        Предварително разпечатване на работни листи.

Продължителност на педагогическата ситуация: 30 минути.

 

Ход на ситуацията:.....................