Razrabotki

План-конспект по Околен свят. Тема: Български символи и традиции. за 4 възрастова група

Продажна цена Цена 35.00 лв Редовна цена Единична цена  per 

С включен данък.

Педагогическа ситуация за 4 възрастова група - 13 страници 

Програмна система “Аз ще бъда ученик”

за четвърта възрастова група

Издателство „Изкуство“, 76 страница, 23 седмица

Образователно направление: Околен свят 

  1. Тема: Български символи и традиции
  2. Образователно ядро: Културни и национални ценности
  3. Възрастова група: 4 възрастова група
  4. Образователни цели:
  • Назовава фолклорни празници, местни обичаи и традиции
  • Ориентира се в символиката и ритуалността на популярни български празници.
  1. Задачи:
  • Изграждане на национално самоосъзнаване
  • Приобщаване към културното и историческо наследство на българския народ
  1. Очаквани резултати:

Знания: – изгражда конкретни представи за българските символи и традиции – национален герб, химн,  официални празници и традиции. Начин на празнуване на традициите в общността; предмети – символи, необходими за празника, и съпровождащи подготвянето им ритуали и обичаи; етническа и национална принадлежност при приобщаване към „ние“ общността;

Умения: Реагира като изразява национална гордост. Разпознава български символи и традиции. Определя националната си идентичност.

Отношения: проявява уважение и отзивчивост към българското и традицията на народа, като демонстрира уважение и гордост от етническата си принадлежност.  

  1. Изходни информационни равнища (предварителна подготовка на учителя и децата)

На учителя:

  • Избор на образователно съдържание на педагогическата ситуация;
  • Проучване на педагогическата и методическа литература по темата „Български символи и традиции“, както и литература, свързана с обичаите и традициите на народа ни;
  • Разработване на план-конспект;
  • Организиране на педагогическата среда за ефективно взаимодействие;
  • Осигуряване на дидактичен и операционен материал за ситуацията – илюстрации свързани с темата.

На децата:

  • Имат представи, знания и умения за национален герб, национални и фолклорни празници и традиции;
  • Проявяват положително отношение към традициите, ритуалите и празниците на децата и възрастните в общността;
  • Участва в беседа свързана с български традиции, празници, български символи.
  1. Методи, средства, похвати: разказ, беседа, обяснение, игра, илюстрации, познавателна книжка.
  2. Обосновка на избора на методи и похвати: Чрез използваните методи и похвати под формата на разказ, беседа, обяснение, игра, разглеждане на илюстрации – се цели запознаване с българските символи и традиции. Например: разпознаване на герба и знамето на България; опознаване на символите, които отличават България от другите държави; запознаване със цветовете на българското знаме и какво символизират те; запознаване със предназначението на герба за страната ни; разясняване на същността на празниците и традициите чествани от българите; музикално приобщаване към българското; под формата на обучаваща игра
  3. Интеграция и перспектива:
  • ОН „Български език и литература“.
  1. Параметри на взаимодействие в условията на педагогическата ситуация

Ход на ситуацията:....................

/ситуацията е представена в ТАБЛИЧНА форма/