Razrabotki

План-конспект по Околен свят. Тема: Да бъдем приятели. за 3 възрастова група

Продажна цена Цена 40.00 лв Редовна цена Единична цена  per 

С включен данък.

План-конспект на творческа педагогическа ситуация по Околен свят за 3-та възрастова група + илюстрации, игри - 13 страници 

 

 I. Образователно направление – околен свят

II. Ядро

  • Самоутвърждавaне и общуване с околните

III. Тема: Да бъдем приятели

IV. Възрастова група – трета възрастова група

V. Вид на ситуацията –за затвърдяване и разширяване

VI. Програмни задачи:

  1. Образователна 1 - Развитие на положително емоционално отношение към другите деца
  2. Образователна 2 - Насочване към прояви на симпатия и доверие към връстниците
  3. Образователна 3 - Формиране на представи за толерантност и толерантно поведение,
  4. Възпитателна 1 - Осъзнаване и оценяване на действията и постъпките на децата в процеса на игровото взаимодействие в ежедневието.
  5. Възпитателна 2 - Осмисляне на значението на думите в процеса на общуване с връстници в съвместната практическа дейност.
  6. Възпитателна 3 - Детето разбира значението на думата „приятел”. Присвоява модел на положително отношение към връстниците си. Проявява желание за взаимопомощ, изказва благодарност след получена помощ.

VII. Подготовка:

  1. На децата – предварителна - наблюдение, четене на стихчета.
  2. На учителя – справяне с педагогическа, методическа, художествена литература – учебници, енциклопедии, атласи, речници, интернет... източници
  3. За самата ситуация – материали за онагледяване, за самостоятелна работа на децата, стихче, илюстрации, куклен театър на стихотворението „Приятели“ - кукла – дете, врабче – играчка, параван за куклен театър, кубчета, торбички, листя за рисуване, флумастери

Използвани методи:

  • Наблюдение
  • Обяснение
  • Описание
  • Словесно-нагледни – игрово-познавателни, драматизация, беседа

 

VIII. Очаквани резултати

Представи:

  • детето има конкретни представи за елементарни норми на поведение в играта и общуването;
  • детето има представи за начини на обръщение и молба към връстници и възрастни.

Умения:

  • детето овладява начини на сътрудничество чрез обсъждане на възникна-ли ситуации в ежедневието;
  • детето споделя своя гледна точка за взаимодействието деца–деца и деца–възрастни;
  • детето реагира емоционално и разбира преживяванията на другите;
  • детето овладява техники за преодоляване на негативни чувства и емоции; развиване на доброжелателност и емпатия.

Отношения:

  • детето изразява отношение към негативни постъпки на децата в игровата дейност;
  • детето демонстрира начално адекватно реагиране в критични проблемни ситуации; демонстрира отзивчивост и емпатия към околните, съпреживява прояви на грижа, доверие, благодарност.

 

 IX. Ход на ситуацията

Уводна част:........................

Основна част:....................

Заключителна част:...................