План-конспект по Технологии и предприемачество. Тема: Чертежите са езикът на техниците. за 5 клас
Продажна цена
Цена
€18,00
Редовна цена
Единична цена
per
План-конспект по технологии и предприемачество за 5 клас - 12 страници + илюстрации + снимка на урока от учебника
План-конспект
По технологии и предприемачество за 5 клас
Тема:
Чертежите са езикът на техниците
Издателство: Бит и техника, страница 6-7
Тема: Чертежите са езикът на техниците
Изработване на изгледи
Тип на урока: за нови знания
Цели:
· Усвояване на знания за конструкторски документи (техническа рисунка, скица и чертеж);
· Формиране на умения за работа с чертожни инструменти при чертане на линии и геометрични построения;
· Формиране на отношение към работата на чертожника и конструктора.
Задачи:
· ученика да разбере какво са конструкции и конструиране
· какво е скица, чертеж и техническа рисунка
· как да определя изгледите и да изобразява детайлите на изделие с опростена конструкция
· как да използва мащаби и линии за чертане и оразмеряване
· как да решава конструктивни задачи.
Методи:
· Оценяване на знанията и уменията за умения заприлагане на правилните начини за работа с чертожни инструменти.
· Оценяване изпълнението на задачите за обяснение на скица, чертеж.
Дидактически методи и похвати
· Разказ;
· Беседа;
· Инструктаж;
· Демонстрация;
· Наблюдение;
· Упражнение.
Дидактически средства:
· Учебник по Технологии и предприемачество 5 клас
· Табло
Очаквани резултати:
· Познава и използва мащаби и линии за чертане и оразмеряване;
· Изобразява геометрични построения и разгъвки а обемни тела.
Понятия:
· видове линии;
· скица;
· изгледи;
· техническа рисунка;
· чертожни инструменти.
Вътрешнопредметни връзки:
· Технологии и предприемачество в начален етап – изработва изделия по разгъвки, изобразява и свързва изделие с техническа рисунка.
Междупредметни връзки:
· Математика - практическо приложение на знанията за геометричните фигури и елементите им.
План на урока:
2. Скица
3. Работен чертеж
4. Видове линии за чертане и оразмеряване
а) Дебела непрекъсната линия
б) Тънка непрекъсната линия
в) Тънка прекъсната линия
г) Тънка прекъсната с точка линия.
5. Графически упражнения
а) Упражнение 1
б) Упражнение 2
в) Упражнение 3
Ход на урока:............................