План-конспект по БЕЛ (четене). Тема: Баба - от Дора Габе. за 1 клас
Продажна цена
Цена
15.00 лв
Редовна цена
Единична цена
per
План-конспект - четене на стихотворение „Баба“ от Дора Габе за 1 клас - 9 страници
Тема: Четене на стихотворение „Баба“ от Дора Габе
Глобална тема: Разпознава стихотворение, ориентира се в съдържанието и различава стихотворна от нестихотворна реч; чете стихотворението правилно и с разбиране.
Вид на урока: За нови знания.
Усъвършенстване на четенето на звук и буква „Б“
Цели:
- четене на думи;изречения и текст с новата буква
- Ученикът прилага диалогично четене с жанрова ориентация към стихотворение: по въпроси, заглавие, илюстрации и външни белези на текста активизира личен опи, за да се ориентира в съдържанието – кой за какво може да говори в текста;
- Осмисля връзката между двата вида на текста и начина четене и докато чете, визуализира картини и долавя изразеното чувство и настроение;
- Забелязва специалните думи и долавя ритъма и мелодичността на стиха;
- изразително, като променя силата, темпото, интонацията, ритъма.
- Усъвършенстване и обработване качествата на четенето
Възпитателни цели
- Развитие на логическото мислене
- Формиране на приятелски взаимоотношения
Задачи:
- Прилага визуализация, за да конструира образа герой „баба“
- Зад словесният портрет на героя открива проявленията на характера на героя, реагира на художествените ефекти от употребата на звукоподдържания, рими и думи в преносно значение. Коментира се как може баба някога да е била мъничка.
- Ориентира се в за участниците и проследява динамиката на емоциите в диалога - баба с букли, рокля и букет; дядо – бил е млад, няма бастун.
Методи: визуализация, изразително четене, образен анализ, ролева игра, дигитално учене чрез мултимедийни презентации, вербално учене чрез словесна интерпретация; учене чрез интегриране на изкуствата – творческа интерпретация на езика на музиката и изобразителното изкуство.
Анализ и коментар на звуков модел на думи.
Формиране на начални умения за възприемане, осмисляне и интерпретация с помощта на учителя на кратки по обем и достъпни, като съдържание литературни произведения.
Ресурси: читанка, тетрадка, работен лист, е-ресурс (прилага се в указания технологичен ред, като задачата з запаметяването и глобалното разпознаване на думи с правописни особености се използва по преценка на учителя за готовността на децата да учат по този начин).
Ход на урока: ..........
Използвана литература:
Здравкова, С., Т. Власева, Т. Стоянова, В. Фламбурари. ЧИТАНКА. 1 клас. Издателство „Анубис“, 2016