Razrabotki

План-конспект по БЕЛ. Тема: Рожден ден. за 4 възрастова група

Продажна цена Цена €10,00 Редовна цена Единична цена  per 

С включен данък.

Педагогическа ситуация по БЕЛ за 4-та възрастова група - 9 страници

Издателство Просвета – „Чуден свят“

Образователно направление: Български език и литература

Тема: „Рожден ден”

Цел: Да се ​​формират и развиват речеви компетентности у децата, които да отговарят на нормите на книжовния български език чрез възприемане на стихотворението „Рожден ден“ от Георги Струмски и изучаването ми наизуст.  

 

Ядро: Свързана реч

  1. Съставяне на разказ по преживяна случка.

 

Ядро: Звукова култура

  1. Да из правилно уговаря думите с трудни звукове.
  2. Да говори изразително.

 

Ядро: Граматически правилна реч

  1. Възприемане на въпрос и възпроизвеждане на отговор.

 

Ядро: Речева култура

  1. Разбира и употребява думи – названия на познати предмети, лица, явления, събития.
  2. Разбира се и употребява често срещани думи с обобщаващо значение.
  3. Определя значението на рядко срещани думи.

 

Ядро: Запознаване с художествената литература

  1. Изпяване на песен за „Рожден ден”.

 

Очаквани резултати :

Ядро: Свързана реч

  1. Съставя разказ по памет с логическа последователност.

 

Ядро: Звукова култура

  1. Да из правилно уговаря думите.
  2. Да говори изразително.

 

Ядро: Граматически правилна реч

  1. Отговори на предишен въпрос с пълен отговор.

 

Ядро: Речева култура

  1. Анализиране на познати думи.
  2. Обогатя речника с нови думи.

(сладкар, фоерверки, крем брюле)

 

Ядро: Запознаване с художествена литература

  1. Запознаване на стихотворението „Рожден ден“ от Георги Струмски.

 

Образователни задачи:

  • Доизграждане умение в разговор.
  • Формиране на умения за построяване на прости изречения, включващи съгласувани форми.
  • Да се ​​развиват умения на децата за преразказване.
  • Да се ​​развива мислене, ум, въображение, емоционалната сфера на децата.

 

Възпитателни задачи:

  • Възпитаване на отношението към личните празници и изпитване на радостта и удовлетвореността от тях.

Умения:

  • съпреживяване на радостта от празника, изразена в стихотворението;
  • осмисляне на рождения ден като личен празник;
  • заучаване на стихотворението наизуст.

Отношение:

  • емоционално отношение към рождения ден като личен празник.

 

Методи:

  • Наблюдение
  • Беседа
  • Обяснение
  • Описание
  • Фронтален метод

 

Похващане:

  • Указание
  • Пояснение
  • Обобщение
  • Игри похващат
  • Практически похвати – анализ

 

Средства:

  • подаръчна хартия;
  • цветни моливи и пастели;
  • касетофон с диск.

 

Ход на ситуацията :...................