Razrabotki

План-конспект по Математика. Тема: Сравняване. за 2 възрастова група

Продажна цена Цена €17,00 Редовна цена Единична цена  per 

С включен данък.

Педагогическа ситуация по Математика  за 2 възрастова група - 11 страници + илюстрации + снимка на ситуацията от познавателната книжка /подробно разработена ситуация/

Педагогическа ситуация

Възрастова група: II възрастова група (4–5 години)

Образователно направление: Математика

Тема: Сравняване

Източник: „Ръка за ръка“, Просвета Азбуки, познавателна книжка, с. 21

Седмица: 21

Ядро:

·       Количествени отношения

·       Измерване

Цели

Образователни цели:

·       Формиране на елементарни представи за числата до 5.

·       Формиране на представи за величини.

·       Осмисляне на сравнението като действие между обекти.

Развиващи цели:

·       Развитие на логическо мислене чрез сравняване и подреждане.

·       Развитие на речта чрез използване на математически понятия.

·       Развитие на внимание, наблюдателност и зрително възприятие.

·       Развитие на умения за последователност и сериация.

Възпитателни цели:

·       Формиране на интерес към математическите дейности.

·       Насърчаване на самостоятелност и увереност.

·       Възпитаване на търпение, изчакване и работа по правило.

Задачи:

Образователни задачи:

·       Да определят отношенията повече – по-малко – поравно.

·       Да сравняват предмети по височина.

·       Да подреждат три обекта във възходящ и низходящ ред.

Развиващи задачи:

·       Да аргументират избора си („Защо?“).

·       Да използват правилно математическите термини в изречение.

·       Да изграждат умения за сериация.

Възпитателни задачи:

·       Да работят спокойно и организирано.

·       Да уважават мнението на другите деца.

·       Да проявяват постоянство при изпълнение на задача.

Очаквани резултати:

·       Определя количествени отношения и използва термините„поравно“, „повече“, „по-малко“.

·       Сравнява и моделира възходящ и низходящ ред на 3 обекта по височина.

·       Работи самостоятелно по образец.

Ключови думи и представи: Повече, по-малко, поравно, висок, нисък, най-висок, най-нисък, подреждам, сравнявам.

Необходими материали:

·       Познавателна книжка „Ръка за ръка“, с. 21

·       Цветни моливи

·       Демонстрационни ленти/кукли с различна височина

·       Магнитна дъска

Методи:

·       Игра

·       Демонстрация

·       Беседа

·       Упражнение

Средства:

·       Нагледни изображения

·       Работен лист

·       Словесни инструкции

Похвати:

·       Въпроси и отговори

·       Сравнение

·       Показ и подражание

·       Поощрение

Игри:

·       „Кой е по-висок?“

·       „Подреди по ред“

·       „Повече или по-малко?“

Връзки с други направления:

·       Български език и литература – развитие на речта.

·       Околен свят – наблюдение на хора и предмети по височина.

·       Изобразително изкуство – оцветяване.

·       Музика и движение – подреждане по ръст.

 

Ход на ситуацията:..............