Razrabotki

План-конспект по Околен свят. Тема: Лети, пълзи. за 2 възрастова група

Продажна цена Цена €15,00 Редовна цена Единична цена  per 

С включен данък.

Педагогическа ситуация по Околен свят за 2 възрастова група - 9 страници + илюстрации + снимка на ситуацията от познавателната книжка

Педагогическа ситуация

Възрастова група: II възрастова група (4–5 години)

Образователно направление: Околен свят

Тема: Лети, пълзи. 

Източник: „Ръка за ръка“, Просвета Азбуки, познавателна книжка, страница 28

Седмица: 19

Ядро: Светът на природата и неговото опазване

Цели

Образователни цели:

·       Възприемане на типични видими признаци на познати животни от близката растителна среда.

·       Емоционално реагиране при съзерцаване на жи¬вото в близката среда.

·       Сравняване на проявите на „живото“ в близката растителна среда.

·       Моделиране на основни видими части на позна-ти животни в растителната среда.

Развиващи цели:

·       Развитие на наблюдателност и умения за сравнение.

·       Развитие на речта чрез назоваване на животни, части на тяло и действия.

·       Стимулиране на мисленето чрез въпроси, предположения и избор.

Възпитателни цели:

·       Формиране на грижа и отговорност към животните и природата.

·       Възпитаване на любознателност и положително отношение към живия свят.

·       Създаване на навици за опазване на природната среда.

Задачи:

Образователни задачи:

·       Наблюдава поведението на животни според сезона – хранене и придвижване.

·       Създава нагледни модели за връзките между животните в природата.

·       Осъзнава значението на човека за живота на дивите животни.

·       Формулира въпроси и предположения.

Развиващи задачи:

·       Развива умения за сравнение: кой лети – кой пълзи.

·       Разширява активния речник: насекоми, крила, антени, гнездо, храна.

·       Развива фината моторика чрез моделиране и движение в игра.

Възпитателни задачи:

·       Проявява грижа към малките същества.

·       Разбира, че не трябва да унищожаваме насекоми и гнезда.

·       Учи се да помага на природата.      

Необходими материали:

·       Познавателна книжка по „Околен свят“, с. 28

Очаквани резултати:

·       Описва диви и домашни животни (тяло и неговите части).

·       Познава основни жизнени потребности на животни от близката среда.

·       Разбира необходимостта от грижи за растенията и животните.

·       Наблюдава поведение на животни съобразно сезона (хранене, придвижване).

·       Създава нагледни модели за връзката на животните в природна местност.

·       Обяснява значението на човека за живота на диви животни.

·       Формулира въпроси и предположения за разрешаване на противоречия.

Ключови думи и представи: насекоми, лети, пълзи, крила, антени, гнездо, мравуняк, калинка, пчела, грижа за природата

Необходими материали:

·       Познавателна книжка по Околен свят „Ръка за ръка“ – Просвета Азбуки, с. 28

·       Картини/фигурки на насекоми

·       Пластилин или конструктор

·       Картички „лети“ – „пълзи“

Методи:

·       Игра

·       Демонстрация

·       Беседа

·       Упражнение

Похвати:

·       Наблюдение

·       Сравнение

·       Назоваване

·       Подражание на движение

Игри:

·       „Кой как се движи?“

·       „Намери дома на насекомото“

·       Двигателна игра „Лети като пеперуда, пълзи като мравка“

Връзка с други направления:

·       Български език и литература – активна реч, описване.

·       Математика – броене на насекоми.

·       Изобразително изкуство – моделиране на калинка/мравка.

·       Музика и движение – двигателни игри.

 

Ход на ситуацията:............