Razrabotki

План-конспект по Математика. Тема: Пчеличката Мая и мишките. за 2 възрастова група

Продажна цена Цена €15,00 Редовна цена Единична цена  per 

С включен данък.

План-конспект на педагогическа ситуация по математика за 2 възрастова група - 12 страници 

ПЛАН – КОНСПЕКТ

На педагогическа ситуация по Математика за 2 възрастова група

Издателство „Моливко“ 

 

Образователно направление: Математика

Тема: Пчеличката Мая и мишките 

Източник: „Моливко“

Ядро: Пространствени отношения и ориентиране в равнина

Цели:

Образователни цели: Разпознаване и моделиране на пространствени отношения между два предмета и движение в геометричен лабиринт.

Развиващи цели:

Развиване на пространственото мислене, наблюдателността, паметта, речевата активност, умението за ориентиране по словесна инструкция и прилагане на знанията в нови ситуации.

Възпитателни цели:

Възпитаване на положително отношение към труда, готовност за съдействие, търпение, самоконтрол, умение за изслушване и работа по правила.

Задачи:

Образователни задачи:

-       Разпознаване и назоваване на пространствени отношения между два предмета (пред – зад, вътре – вън, горе – долу, отляво – отдясно) във варианти.

-       Определяне разположението на три геометрични фигури (хоризонтално и вертикално разположение) и назоваване с термините: ГОРЕ, ДОЛУ, ПОД, НАД, ОТЛЯВО, ОТДЯСНО, МЕЖДУ.

-       Движение в лабиринт от геометрични фигури (по указание и по образец).

Развиващи задачи:

-       Развитие на пространствена ориентация.

-       Развитие на умение за слушане и изпълнение на последователни указания.

-       Активизиране на математическия речник.

-       Развитие на памет, внимание и наблюдателност.

-       Пренасяне на знанията в нови игрови и практически ситуации.

Възпитателни задачи:

-       Формиране на положително отношение към труда чрез образа на пчеличката Мая.

-       Стимулиране на взаимопомощ и сътрудничество.

-       Приучаване към спазване на правила в игра и учебна дейност.

Необходими материали:

  • Познавателна книжка по „Математика“

Очаквани резултати:

-       Детето разпознава, назовава и моделира пространствени отношения между два обекта.

-       ориентира се в лабиринт от геометрични фигури по словесно указание и по образец.

Ключови думи и представи: пред, зад, вътре, вън, горе, долу, над, под, отляво, отдясно, между, лабиринт, път, фигура.

Необходими материали:

-       Учебна книжка / УК „Моливко в страната Математика“ (4–5 г.), с. 22–23

-       Театър на маса: къщичка, гъба, цвете, пчеличка, 3 мишки

-       Подвижни модели

-       Пионки / бобче / копче / жетон

-       Геометрични фигури: кръг, квадрат, триъгълник

-       Големи двуцветни геометрични фигури за лабиринт

-       Магнитно табло

-       Кутия със скрити фигури

-       Цветни моливи

Методи:

-       Игра

-       Демонстрация

-       Беседа

-       Упражнение

-       Самостоятелна работа

-       Практическо моделиране

Средства:

-       Игрови персонажи

-       Нагледни материали

-       Словесни указания

-       Геометрични фигури

-       Учебна книжка

-       Практически действия

Похвати:

-       Показ

-       Обяснение

-       Въпроси и отговори

-       Работа по образец

-       Словесна инструкция

-       Наблюдение

-       Сравнение

-       Коригираща помощ

-       Поощрение

Игри:

-       „Къде се намира Мая?“

-       „Мая казва, ти поставяш“

-       „Мини по камъните“

-       „Кой къде е запомни и какво се промени“

-       „Аз казвам, ти поставяш предмета“

-       „Какво се промени“

-       „Кой къде е разкажи“

Връзка с други направления:

-       Български език и литература – развитие на свързаната реч, назоваване, слушане с разбиране

-       Околен свят – пчела, труд, природа

-       Изобразително изкуство – оцветяване по условие, форма и цвят

-       Конструиране и технологии – подреждане и моделиране

Ход на ситуацията: ................